جهان

بارندگی شدید در هند بیش از ۲۰ کشته به جا گذاشت

مقامات هند روز دوشنبه اعلام کردند که بارندگی‌های شدید موسمی باعث جاری شدن سیلاب و رانش زمین در منطقه هیمالیا شده است. به گفته آنها رویدادهای ناشی از این این بارندگی‌ها حداقل ۲۲ کشته به جا گذاشت و شمار زیادی گیر مانده اند.

مقامات به خبرگزاری «پرس ترست آف اندیا» گفتند یک شنبه شب «رگبار باران» در منطقه سولان ایالت کوهستانی هیماچال پرادش ۹ تن را کشت و پس از دو مورد رانش زمین در شهر شیملای این ایالت ۹ جسد دیگر از زیر گل و لای بیرون کشیده شدند.

«رگبار باران» به وضعیتی گفته می‌شود که در ظرف یک ساعت در ساحه‌ای ۱۰ کیلومتر مربع بیش از ۱۰ سانتی‌متر باران ببارد. این نوع بارندگی شدید معمولاً سیلاب و رانش زمین را در پی دارد و می‌تواند هزاران تن را در مناطق کوهستانی هند متاثر کند.

به گفته مقام‌ها، چهار نفر در اثر بارندگی و رانش زمین در منطقه حمیرپور این ایالت جان خود را از دست دادند.

سوخویندر سینگ سوخو، وزیر اعلی این ایالت گفت که امدادگران در شیملا در حال پاکسازی آوار و کمک به افرادگیر مانده در این رویدادها اند.

بارندگی‌های موسمی در مناطق هیمالیای هند معمولا رخ می‌دهد، اما کارشناسان می‌گویند که رویدادهای شدید مرتبط با تغییرات اقلیمی افزایش یافته و نگران‌کننده است.

پولیس به خبرگزاری «پرس ترست آف اندیا» گفته است که سیلاب در سولان خانه‌ها را تخریب کرده و جاده‌ها زیر آب اند. در شیملا یک معبد هندوها بر اثر رانش زمین فرو ریخته است. مقامات گفتند که تلاش‌ها برای نجات افراد گیر مانده جریان دارد و ممکن شمار قربانیان افزایش یابد.

تمامی مکاتب و دانشگاه‌ها در این ایالت تعطیل شده اند و بیش از ۷۰۰۰ جاده دچار آب‌گرفتگی شده اند.

اداره هواشناسی هند از احتمال بارندگی‌ها متوسط و شدید در مناطق مختلف این ایالت به روز دوشنبه هشدار داده است.

خبرگزاری «پرس ترست آف اندیا» گزارش داده است که در ایالت اوتاراکند در همسایگی ایالت هیماچال پرادش وضعیت هشدار سرخ اعلام شده است. در این ایالت در فصل کنونی بارندگی ۶۰ تن جان داده اند.

در ماه جولای در نتیجه باران‌های موسمی بی‌سابقه در طی دو هفته در بخش‌هایی از شمال هند از جمله در ایالت هیماچال پرادش بیش از ۱۰۰ تن جان باختند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا