افغانستان

طالبان: به روابط سالم با کشورهای منطقه و جهان بر اساس شریعت معتقد هستیم

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان می‌گوید که این گروه به روابط سالم با کشورهای منطقه و جهان بر اساس شریعت اسلامی باورمند است.

او این مطلب را امروز (شنبه، ۲۸ اسد) در پیامی به‌مناسبت سالروز استقلال افغانستان بیان کرده است.

امروز برابر با صدوچهارمین سالروز استقلال افغانستان است. امان‌الله‌خان، شاه سابق افغانستان در ۲۸ اسد سال ۱۲۹۸ استقلال این کشور را اعلام کرد. در گذشته از این روز به‌گونه‌ی پر رنگ تجلیل می‌شد.

طالبان هم که در این دو سال اخیر بر افغانستان حاکم هستند، ۲۸ اسد را تجلیل می‌کنند و این روز را رخصتی عمومی اعلام کرده‌اند.

سخن‌گوی این گروه در پیام خود بدون نام‌بردن از امان‌الله‌خان گفته است که در ۲۸ اسد سال ۱۲۹۸ «مردم مجاهد و غیرتی افغانستان نیروهای اشغالگر ابرقدرت قرن نوزدهم را از سرزمین شان بیرون راندند و استقلال خود را بدست آوردند».

مجاهد افزوده است: «شکر و افتخار است که روز استرداد استقلال کشور را در حالی تجلیل می‌کنیم که چهار روز قبل از امروز (۲۴ اسد)، روز شکست استعمار امریکا را تجلیل نمودیم.»

سخن‌گوی طالبان گفته است که «شکست‌های انگلیس، شوروی سابق و امریکا و ناتو نشان داد که افغانستان کشور تسخیرناپذیر است، مردم آن مسلمانان قوی، متحد و عاشق استقلال هستند».

او در ادامه حکومت طالبان را یک نظام مستقل و مشروع دانسته و نوشته است که این رژیم «به روابط سالم با کشورهای منطقه و جهان بر اساس شریعت اسلامی معتقد است و همان‌گونه که هرگز قصد ظلم و آسیب‌رساندن به کسی را نداشته، از دیگران نیز آرزو دارد که این چنین پالیسی را اختیار نمایند که در آن خیر و فلاح همه نهفته است»‌.

این در حالی است که با گذشت دو سال از حاکمیت طالبان بر کابل، تا اکنون هیچ کشوری این گروه را به‌گونه‌ی رسمی به رسمیت نشناخته است. اگرچه برخی از کشورهای منطقه وارد تعامل با طالبان شده، اما می‌گویند که این گروه را تا اکنون به رسمیت نمی‌شناسد.

طالبان برای گرفتن کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد نیز تلاش کردند، اما موفق نشدند و این کرسی اکنون در اختیار دیپلمات حکومت پیشین افغانستان است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا