افغانستان

شورای مقاومت ملی: جهان نسبت به سرنوشت مردم افغانستان بی‌‌تفاوت نباشد

«شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» در اعلامیه‌‌ای که به‌مناسبت بیست‌ودومین سالگرد کشته‌شدن احمدشاه مسعود منتشر کرده، از جامعه‌‌ی جهانی خواسته است که نسبت به سرنوشت مردم افغانستان بی‌‌تفاوت نباشد.

در این اعلامیه که امروز (شنبه، ۱۸ سنبله) منتشر شده، آمده است که افغانستان بیست‌ودو سال پس از کشته‌شدن احمدشاه مسعود «در همه‌ی عرصه‌های زندگی با عقب‌گشت و تراژدی سیاه و خونینی مواجه است».

«شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» خطاب به جامعه‌ی جهانی گفته است که «نباید گذاشت سرنوشت قریب به چهل میلیون انسان در گرو گروه غیرمسئولی باشد که به هیچ‌ یک از بدیهیات انسانی و نورم‌های حقوقی و اخلاقی باور ندارد».

این شورا گفته است «ادامه‌ی سلطه‌ی غیرمشروع و ظالمانه»‌ی طالبان بر افغانستان «جز خشونت مزید، تشدید فقر و بیکاری، تداوم ظلم و جنایت و گسترش تهدیدات تروریستی به منطقه‌ و جهان، ارمغان دیگری نخواهد داشت».

در اعلامیه‌ی این شورا از همه‌ی احزاب و جریان‌های سیاسی، فعالان مدنی، زنان و جوانان خواسته شده که «برای آزادی کشور صفوف شان‌ را فشرده کنند».

این شورا گفته است: «آزادی کشور و مقاومت برای امحای سلطه‌ی غاصب تحمیل‌شده بر کشور، یگانه اولویت همه‌ی ما باشد.»

«شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» در اعلامیه‌ی خود احمدشاه مسعود را «مجاهد مؤمن و فداکار» توصیف کرده و گفته است که او «بر اثر توطئه‌ی مشترک سازمان‌های استخباراتی منطقه و جهان با گروه‌های تروریستی القاعده و طالبان» کشته شد.

احمدشاه مسعود، از فرماندهان ارشد جهاد علیه نیروهای شوروی سابق و مقاومت علیه طالبان بود که در ۱۸ سنبله سال ۱۳۸۰ خورشیدی بر اثر حمله‌ی دو مهاجم القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در ولسوالی خواجه‌بهاءالدین ولایت تخار کشته شد.

دولت پیشین افغانستان به او لقب «قهرمان ملی» را داده و سالروز کشته‌شدنش را تعطیلی عمومی اعلام کرده بود.

طالبان پس از تسلط دوباره بر افغانستان، تعطیلی روز کشته‌شدن احمدشاه مسعود را از تقویم رسمی کشور حذف کرده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا