افغانستان

وزارت خارجه طالبان: گیرماندن جنازه‌ها و مسافران در دو سوی تورخم، به‌ هیچ وجه قابل توجیه نیست

وزارت امور خارجه‌ طالبان، شب گذشته با پخش اعلامیه‌ای در باره‌ی بسته‌شدن دروازه‌ی تورخم، گفته است که امارت اسلامی بستن این دروازه از جانب پاکستان و شلیک بر نیروهای امنیتی افغان را، «اقدامات خلاف حسن هم‌جواری» می‌داند. در اعلامیه آمده است حکومت پاکستان دروازه‌ی تورخم را پس از آن بست که روز چهارشنبه‌ی گذشته، نیروهای پاکستانی هنگامی بر نیروهای مرزی افغان شلیک کردند که مصروف ترمیم یک پاس‌گاه امنیتی بودند که سال‌ها پیش ساخته شده بود.

وزارت امور خارجه طالبان، افزوده است که بستن گذرگاه مرزی تورخم، تجارت دو کشور و منطقه را متأثر می‌کند و تجار عام دو طرف را می‌تواند به زیان تجاری و مالی روبه‌رو ‌کند. در اعلامیه نوشته شده است: «قبل از این، لاری مملو از انجیر تجار افغان که از مسیر بندر واگه راهی کشور هند بود، در نزدیکی پوسته‌ی پولیس/پاس‌گاه پلیس در ایالت بلوچستان به آتش کشانیده شد که نگرانی و بی‌اعتمادی عمده را ایجاد کرد.»

شاهد را در یوتوب دنبال کنید

وزارت امور خارجه طالبان، هم‌چنان گفته که حکومت پاکستان در این اواخر صدها کانتینر «اموال و عراده‌جات» افغانستان را به بهانه‌ی فهرست حساس (Sensitive List) در بندر کراچی متوقف کرده است. در اعلامیه‌ی این وزارت، تأکید شده است: «متأسفانه برخلاف همه تعهدات قبلی، عرف حاکم و تعهدات تحت قوانین بین‌المللی، جانب پاکستان بیش‌تر اوقات در بندر کراچی مشکلات ایجاد می‌کند و هم‌زمان با رسیدن محصولات زراعتی و میوه‌جات افغانستان، دروازه‌ها را به بهانه‌های توجیه‌ناپذیر می‌بندد که نه ‌تنها به تجارت افغانستان و پاکستان ضرر می‌رساند؛ بل که فاصله میان مردمان و کشورهای برادر را افزایش می‌دهد و تجارت و ترانزیت همه منطقه را به مانع و معطلی روبه‌رو می‌سازد.»

این وزارت، تصریح کرده است این که افزون بر جنازه‌ها، شمار بسیاری مسافران به شمول زنان، موسفیدان و کودکان، در دو سوی دروازه‌ی تورخم گیر مانده اند، به‌ هیچ وجه قابل توجیه نیست.

وزارت امور خارجه طالبان، هم‌چنان تأکید کرده است امارت اسلامی در حالی که روی تعهد به حل مشکلات از راه تفاهم و گفت‌وگوهای دیپلماتیک تأکید می‌کند، با درنظرداشت سیاست خارجی اقتصادمحور خویش که تسهیل تجارت و ترانزیت در منطقه اصل آن است، به جانب پاکستان خاطرنشان می‌کند که چنین اقدامات در کنار تجارت افغانستان و منطقه، به اقتصاد ملی پاکستان که اکنون اتکای آن به صادرات بیش‌تر است، نیز زیان می‌رساند.

این وزارت در فرجام گفته که لازم است تا دو طرف به‌ خاطر بهبود تجارت، ترانزیت و اقتصاد منطقه، برای چنین مشکلات از راه تفاهم راه ‌حل جست‌وجو کنند و اجازه ندهند که مسائل سیاسی، اقتصاد، تجارت و رفت‌وآمد آزاد مردم را متضرر کند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا