افغانستان

طالبان به کشورهای همسایه: افغان‌ها را مجبور به خروج نکنید

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به اخراج پناه‌جویان افغان از پاکستان و سایر کشورها، از آنان خواسته است تا شهروندان افغانستان را مجبور به خروج نکنند.

مجاهد روز سه‌شنبه، ۹ عقرب، با نشر اعلامیه‌ای نوشته است که افغان‌ها نه مشکلی برای امنیت کشورهایی که در آن زنده‌گی می‌کنند ایجاد کرده‌اند و نه درگیر بی‌ثباتی هستند.

در اعلامیه آمده است: «ما از کشورهای همسایه می‌خواهیم که با توجه به اصل برادری اسلامی با مهاجران افغانستان خوب رفتار کنند.»

او افزوده است به پناه‌جویان افغان باید اجازه داده شود تا پول و وسایل خود را هنگام اخراج اجباری با خود بگیرند.

در این اعلامیه همچنان نگاشته شده است: «آن دسته از شهروندانی که به‌دلیل نگرانی‌های سیاسی کشور را ترک کرده‌اند، به آن‌ها اطمینان می‌دهیم که بازگردند و با آرامش در کشور خود زنده‌گی کنند.»

این در حالی است که وزارت داخله پاکستان اعلام کرده است که روند اخراج مهاجران غیرقانونی روز پنج‌شنبه هفته جاری آغاز می‌شود.

به گفته این وزارت، روند اخراج در دو مرحله صورت خواهد گرفت.

سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی، خواستار توقف این روند شده و گفته که اخراج‌شده‌گان با خطر نقض جدی حقوق بشر از جمله دست‌گیری و بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و سایر رفتارهای غیر‌انسانی از سوی طالبان مواجه خواهند شد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا