افغانستان

ترمپ: اگر برنده انتخابات شوم، میدان هوایی بگرام را دوباره به کنترول می‌گیرم

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، گفته است که اگر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴امریکا برنده شود، با طالبان معاملهٔ تجارتی را انجام خواهد داد و بار دیگر کنترول میدان هوایی بگرام را به دست خواهد گرفت.

ترمپ که روز شنبه در منطقهٔ فورت داج ایالت آیووا در میان جمعیتی از مردم سخنرانی می‌کرد، گفت که میدان هوایی بگرام را به خاطر افغانستان نه، بلکه به خاطر نظارت چین می‌خواهد در کنترول داشته باشد.

ترمپ ۷۷ ساله همچنین ادعا کرد که میدان هوایی بگرام یک ساعت با جایی فاصله دارد که چین میزایل‌های هسته‌ای خود را تولید می‌کند.

رییس جمهور پیشین ایالات متحده گفت که میدان هوایی بگرام‌ بزرگترین و قویترین خط پرواز را دارد. او گفت: “اما ما آنرا رها کردیم. این [میدان هوایی بگرام] سال‌ها قبل، میلیارد‌ها دالر هزینه برد… حالا کی [میدان هوایی بگرام را] اشغال کرده است؟‌ چین. چین آنرا اشغال کرده است. این مردم چقدر احمق استند. بسیار غم انگیز است.”

میدان هوایی بگرام، بزرگترین پایگاه نظامی ایالات متحده در افغانستان بود. اما نظامیان امریکایی به تاریخ دوم جولای ۲۰۲۱ میلادی این میدان هوایی را تخلیه کرد.

قبل اینکه این میدان هوایی به تاریخ ۱۵ آگست ۲۰۲۱ به کنترول طالبان بی‌افتد، این میدان هوایی به وزارت دفاع حکومت پیشین افغانستان تسلیم داده شد.

با آنهم رییس جمهور پیشین ایالات متحده گفت: ”‌ما آنرا [میدان هوایی بگرام] را پس می‌گریم. آنرا پس می‌گیریم، شاید آنرا در یک معاملهٔ تجارتی پس بگیریم. آن میدان هوایی لعنتی را برای ما پس بدهید.”

طالبان که از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا حالا به همه قلمرو افغانستان کنترول دارند، تا حالا در مورد این اظهارات رییس جمهور پیشین ایالات تبصره نکرده اند.

میدان هوایی بگرام طی دو دهه گذشته-از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱- مرکز سوق و عملیات هوایی قوای امریکایی و زندان هزاران جنگجوی گروه طالبان بود.

این پایگاه که در دهه ۱۹۸۰ توسط اتحاد جماهیر شوروی پیشین ساخته شده بود، بزرگترین تاسیسات نظامی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان محسوب می‌شد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا