افغانستان

زنان شیعه در هرات در اعتراض به حملات علیه این اقلیت دست به تظاهرات زدند

ده‌ها تن از زنان مسلمان شیعه در جریان مراسم جنازهٔ چندین عضو این اقلیت مذهبی که چند روز پیش کشته شده بودند، امروز (دوشنبه ۱۲ قوس) در ولایت هرات دست به تظاهرات زده و خواهان پایان حملات علیه شیعیان شدند.

حسین عظیمی، عضو شورای علمای افغانستان به فرانس پرس گفت که این زنان در جریان مراسم جنازه در شهرک جبرییل شعار‌های “مرگ بر قاتلان” و “ما امنیت می‌خواهیم” را سر دادند.

در مراسم جنازهٔ شش عضو این اقلیت صدها نفر اشتراک داشتند.

روز جمعه (۱۰ قوس) در اثر گلوله‌باری افراد مسلح ناشناس، به شمول دو عالم دینی شیعه کم از کم هفت نفر کشته شدند.

به تاریخ ۲۳ نومبر نیز افراد مسلح ناشناس دو روحانی شیعه به نام‌های رجب علی اخلاقی و خادم‌حسین هدایتی را در شهرک‌ جبرییل هرات هدف گلوله قرار دادند و پس از کشتن هفت نفر،‌ به شمول این دو عالم، از محل فرار کردند.

باشندگان محلی گفتند که در چهار زن در میان قربانیان این حمله شامل بودند.

در این حال، مجمع مدافعان حقوق بشر با نشر اعلامیه‌ای گفت که در این اواخر “قتل‌های زنجیره‌ای به گونۀ مرموز و سیستماتیک شهروندان شیعه مذهب و هزاره‌ها” را در افغانستان هدف قرار می‌دهد.

این مجمع ناوقت شنبه دوم دسمبر (۱۱ قوس) که شیعیان در افغانستان با ترورهای جمعی، انفرادی، انفجارها و حملات انتحاری هدف قرار می‌گیرند، اما حکومت طالبان نه تنها عاملان این کشتارها را شناسایی نکرده، بلکه برای رسیدگی به وضعیت و مهار کردن چنین رویدادها هیچ اقدامی نکرده است.

به دنبال گزارش‌ها پیرامون حملات علیه این اقلیت مذهبی، ریچارد بنیت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر ملل متحد برای افغانستان، اظهار نگرانی عمیق کرده و خواستار تحقیق مستقل در این زمینه شده و گفته است که عاملان این حمله، بر اساس معیارهای بین‌المللی، باید به پنجۀ قانون سپرده شوند.

مدافعان حقوق بشر: جهان برای توقف کشتار شیعیان افغانستان اقدام کند

وزارت داخلهٔ حکومت طالبان این حمله را نکوهش کرده و اطمینان داده است که “این چنین رویدادهای جنایت‌کارانه را با جدیت بررسی نموده، عاملین آن را شناسایی و به پنجه قانون می‌سپارد.”

تا اکنون هیچ گروهی مسوولیت این حملات را به عهده نگرفته است. اما شاخۀ خراسان گروه داعش در گذشته مسوولیت اکثر حملات برساحات شیعه نشین و اماکن مذهبی شیعیان را به دوش گرفته است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا