افغانستان

شورای امنیت ملل متحد ماموریت گروه نظارت بر تحریم‌ها بر طالبان را تمدید کرد

سازمان ملل متحد گفته است که ماموریت گروه نظارت بر تحریم‌ها بر طالبان و افراد و نهادهای مرتبط که صلح، امنیت و ثبات افغانستان را تهدید می‌کنند، برای یک سال دیگر تمدید شده است.

دفتر مطبوعاتی سازمان ملل متحد ناوقت پنجشنبه ۱۴ دسمبر در باره نشست شورای امنیت در این زمینه بیانیه‌ای صادر کرده است.

در این اعلامیه آمده است که ۱۵ عضو شورای امنیت به اتفاق آرا پیش نویس را در این زمینه تصویب کردند و بر اساس آن، ماموریت گروه نظارت بر تحریم‌ها بر طالبان تا دسمبر ۲۰۲۴ تمدید شد.

 

تیم نظارت موظف به جمع‌آوری اطلاعات در مورد تمامی تخلفات، از جمله مسدود کردن دارایی‌ها، ممنوعیت سفر و تمویل و تجهیز سلاح و مهمات است.

 

در صورت عدم رعایت پیش نویس، اقدامات بعدی به پیشنهاد اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد اتخاذ خواهد شد.

آنا ام. استاگنیوا نماینده روسیه در سازمان ملل متحد
آنا ام. استاگنیوا نماینده روسیه در سازمان ملل متحد

نماینده روسیه آنا ام. استاگنیوا از عدم تمدید ممنوعیت سفر برخی از اعضای طالبان ابراز تأسف کرد. وی سپس از تصمیم سفر تیم نظارتی به افغانستان برای گفتگو با مقامات حاکم استقبال کرد.

بر اساس قطعنامه ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۱، سفر ۱۳۵ عضو طالبان به خارج از کشور ممنوع است.

علاوه بر این، ملل متحد دارایی‌های آنان را نیز منجمد ساخته است.

با آغاز مذاکرات صلح در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده امریکا ممنوعیت سفر ۱۵ تن از رهبران طالبان را لغو کرد و در سال ۲۰۱۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد ممنوعیت سفر ۱۴ عضو طالبان را به طور موقت لغو کرد تا آنها بتوانند در مذاکرات صلح شرکت کنند.

از زمان استقرار مجدد طالبان، علی رغم بر ممنوعیت سفر، تعدادی از اعضای بلند پایه حکومت طالبان به برخی از کشورهای دور و نزدیک منطقه سفرهای داشته اند.

ملا عبدالغنی برادر، ملا عبدالسلام حنفی، امیرخان متقی، شهاب الدین دلاور، عبدالحق وثیق، خیرالله خیرخواه، دین محمد حنیف، عبدالطیف منصور و شماری دیگر از شخصیت هایی اند که ممنوعیت سفرشان به طور موقت لغو شده بود اما اکنون دوباره به اساس این تصمیم جدید شورای امنیت متاثر گردیده اند.

شماری از مقام های حکومت طالبان
شماری از مقام های حکومت طالبان

از سوی هم سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان نیز در لیست سیاه زیر تعقیب ایالات متحده و ملل متحد قرار دارد.

هفته گذشته، ایالات متحده امریکا دو مقام بلندپایه دیگر طالبان خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به‌ معروف و نهی از منکر و فریدالدین محمود رئیس اکادمی علوم حکومت طالبان را نیز تحریم کرد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا