افغانستان

صندوق نجات کودکان: یک سوم کودکان در افغانستان مصروف کار شاقه هستند

صندوق بین‌المللی نجات کودکان (Save the Children International) در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که یک سوم کودکان در افغانستان وادار به‌کار شاقه شده‌اند.

سی‌ای‌او روز چهار شنبه، ۶ جدی، با نشر گزارشی در مورد وضعیت کودکان فلسطینی گفته است که یک سوم کودکان افغان نیز پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان و به‌دلیل افزایش فقر از سوی خانواده‌های‌شان در کارهای شاقه گماشته شده‌اند.

بربنیاد این گزارش، نهادهای کمک‌کننده نتوانسته‌اند تا دست‌کم نیازهای ۴۰ درصد این کودکان را برآورده کنند.

صندوق بین‌المللی نجات کودکان با اشاره به کودکان در غزه، سودان، روهنگیا و بنگله‌دیش گفته که وضعیت آنان در نوار غزه و سودان فاجعه‌بار است.

چند روز پیش، سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد که به‌رغم کاهش درگیری‌ها در افغانستان، کودکان در این کشور همچنان در وضعیت به‌شدت آسیب‌پذیری به‌سر می‌برند.

این سازمان جمعه گذشته در گزارشی گفت که دسترسی کودکان به خدمات اولیه به‌دلیل درگیری‌های طولانی، آواره‌گی، فقر شدید و ناامنی غذایی، کمبود فرصت‌های معیشتی و عدم سرمایه‌گذاری مختل شده و همچنان استخدام، سوءاستفاده و خشونت جنسی علیه آنان در افغانستان افزایش یافته است.

این سازمان از طالبان خواسته است تا از استخدام افراد زیر ۱۸ سال در صفوف‌شان جلوگیری کنند.

طبق این گزارش، از آغاز ۲۰۲۱ تا پایان ۲۰۲۲، در مجموع چهار هزار ۵۱۹ مورد تخلف جدی علیه سه هزار و ۵۴۵ کودک چند ماهه تا ۱۷ ساله در افغانستان گزارش شده است.

 

در این گزارش طالبان عاملان اصلی این تخلفات شناخته شده‌اند.

طالبان این گزارش سازمان ملل را رد کرده‌اند.

این در حالی است که با روی کار آمدن دوباره طالبان در افغانستان، صدها هزار کودک به‌دلیل تنگ‌دستی از رفتن به مکتب باز مانده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا