افغانستان

ایران در جریان ۹ ماه گذشته ۵۲۰ هزار مهاجر اهل افغانستان را اخراج کرده است

مجید شجاع، فرمانده مرزبانی خراسان رضوی ایران گفته است که این کشور در نُه ماه گذشته، ۵۲۰ هزار «تبعه‌ی غیرمجاز» افغانستان را از طریق مرز دوغارون در تایباد اخراج کرده است.

به گزارش ایرنا، فرمانده مرزبانی خراسان رضوی ایران امروز (سه‌شنبه، ۱۲ جدی) گفته است که این تعداد مهاجر اهل افغانستان از سراسر ایران شناسایی و اخراج شده‌اند.

او افزوده است: «ورود و حضور اتباع (شهروندان مهاجر افغانستان) در کشور مشکلاتی به همراه دارد، لذا حضور اتباع باید با مجوز قانونی باشد. در غیر این‌صورت آنان شناسایی و به کشورشان بازگشت داده می‌شوند.»

این فرمانده‌ ایرانی سه روز پیش گفته بود که در یک ماه اخیر ۶۰ هزار و ۳۸۰ نفر از مهاجران افغانستانی را اخراج کرده‌اند.

ایران در ماه‌های اخیر روند بازداشت و اخراج مهاجران اهل افغانستان را افزایش داده‌ است.

مقام‌های این کشور در سال جاری خورشیدی بارها تأکید کرده‌اند که مهاجران «غیرمجاز» را شناسایی، بازداشت و اخراج می‌کنند و روند «سامان‌دهی» مهاجران دارای اسناد را روی دست می‌گیرند.

این کشور محدودیت‌های گسترده بر حضور مهاجران افغانستان نیز وضع کرده و در ماه‌های اخیر حضور آنان را در ۱۶ ولایت خود کاملا ممنوع کرده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا