افغانستان

فرمانده ارتش پاکستان: زندگی یک پاکستانی از کل افغانستان مهم‌تر است

جنرال عاصم منیر، رییس ستاد ارتش پاکستان در سخنانی درباره‌ سیاست خارجی اسلام‌آباد، صلح با هند را رد کرده و درباره‌ افغانستان گفته است که «زندگی یک پاکستانی از کل افغانستان مهم‌تر است».

 

به گزارش اکسپرس تریبون، منیر این اظهارات را روز چهارشنبه (۴ دلو) در جریان جلسه‌ سه‌ساعته با دانشجویان دانشگاه‌های دولتی پاکستان بیان کرده است.

او گفته است: «وقتی صحبت از امنیت و امنیت تک‌تک پاکستانی‌ها می‌شود، می‌توان کل افغانستان را لعنت کرد.»

منیر افزوده است که پاکستان به مدت ۵۰ سال غذای پنج میلیون شهروند افغانستان را تأمین کرده است، اما «وقتی نوبت به فرزندان ما می‌رسد، ما کسانی را که به آنان حمله می‌کنند تعقیب خواهیم کرد».

وی تصریح کرده است که شورش در بلوچستان از دیرباز مورد حمایت افغانستان بوده و «همسایه‌ی غربی هرگز نسبت به پاکستان دوستی نشان نداده است».

 

او گفته است که افغانستان تنها کشوری بود که با پذیرش پاکستان در سازمان ملل پس از استقلال مخالفت کرد.

رییس ستاد ارتش طالبان هم هشدار داده است: «به پاکستان نگاه نکنید. ما حاضریم همه چیز و همه چیز را قربانی کنیم.»

 

اکپسرس تریبون نوشته است که اظهارات جنرال منیر در مورد افغانستان ظاهرا در راستای سیاست چماق و هویج پاکستان در «قبال همسایه مشکل‌ساز است».

 

فرمانده ارتش درباره‌ی روابط اسلام‌آباد با دهلی نو نیز اظهارنظر کرده و گفته است که «هند با مفهوم پاکستان آشتی نکرده است، پس چگونه می‌توانیم با آن آشتی کنیم».

 

وی همچنین به روابط پاکستان با ایران هم سخن گفته و به‌طور خاص به حملات موشکی اخیر تهران در بلوچستان اشاره کرده است.

 

وی با تأکید بر این‌که هیچ‌کس اجازه نخواهد داشت حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان را زیر پا بگذارد، گفته است: «شما نمی‌توانید به ما خنجر بزنید و اگر این کار را انجام دهید، پاسخ مناسبی دریافت خواهید کرد.»

 

اخیرا ایران به آنچه که پناهگاه گروه جیش‌العدل در ولایت بلوچستان پاکستان می‌خواند حملات موشکی و پهپادی انجام داد. پاکستان نیز در اقدام تلافی‌جویانه به اهداف در خاک ایران حمله کرد. تبادل حملات منجر به تنش میان دو کشور شد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا