افغانستان

مولوی عبدالکبیر: یک کمیته‌ ویژه برای فراهم‌ساختن زمینه‌ آموزش برای زنان و دختران کار می‌کند

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان گفته است که بر اساس دستور رهبر این گروه، یک کمیته‌ ویژه برای فراهم‌ساختن زمینه‌ آموزش زنان و دختران کار می‌کند.

او ادعا کرده است که طالبان مخالف آموزش زنان و دختران نیستند.

طبق خبرنامه‌ ارگ، مولوی عبدالکبیر این اظهارات را امروز (پنج‌شنبه، ۵ دلو) در دیدار با پال کلومان بکر، کاردار سفارت ناروی برای افغانستان بیان کرده است.

به نقل از این خبرنامه، کاردار سفارت ناروی خواستار تعلیم دختران و زنان و‌ فراهم‌نمودن زمینه‌ی کار برای آنان شده است.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان دختران بالاتر از صنف ششم را از آموزش و تحصیل محروم کرده‌اند. این گروه کار زنان را نیز منع نموده است.

بر اساس خبرنامه‌ی ارگ، معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان در دیدار و گفت‌وگو با کاردار سفارت ناروی گفته است: «امارت اسلامی (رژیم طالبان) مخالف تعلیم زنان و دختران نیست و در این رابطه به اساس هدایت امیرالمؤمنین (رهبر طالبان) یک کمیته‌ی ویژه کار می‌کند تا زمینه‌ی تعلیم را به آنان فراهم نماید.»

مقام‌های طالبان پیش از این هم وعده‌ی مشابه داده بودند، اما با گذشت بیش از دو سال و علی‌رغم فشارهای جهانی، مکاتب و دانشگاه‌ها همچنان به‌روی دختران و زنان بسته‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا