جهان

پارلمان ترکیه پیشنهاد عضویت سویدن در ناتو را تأیید کرد

پارلمان ترکیه دیروز (سه‌شنبه، ۳ دلو) پس از ۲۰ ماه تأخیر، پیشنهاد عضویت سویدن در ناتو را تأیید کرد و به این ترتیب بزرگ‌ترین مانع برای گسترش این ائتلاف نظامی از میان برداشته شد.

به گزارش رویترز، پارلمان ترکیه با ۲۸۷ رأی موافق در برابر ۵۵ رأی مخالف درخواست سویدن برای عضویت در ناتو را تصویب کرده است.

درخواست عضویت هر کشوری در ناتو باید به تأیید تمام کشورهای عضو این ائتلاف برسد.

سویدن و فنلاند در سال ۲۰۲۲، پس از تهاجم روسیه به اوکراین، درخواست‌های عضویت خود در ناتو را مطرح کردند.

ترکیه این دو کشور را به حمایت از گروه‌هایی که تروریست می‌خواند، متهم کرده و تأیید درخواست آن‌ها را به برداشتن گام‌هایی در جهت مبارزه با این «گروه‌های تروریستی» و جلب رضایت ترکیه مشروط کرده بود.

در اپریل سال گذشته عضویت فنلاند به تأیید پارلمان ترکیه رسید، اما تأیید عضویت سویدن به تعویق انداخته شد.

توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه‌ی سویدن از تصمیم پارلمان ترکیه استقبال کرده و گفته است: «ما اکنون بی‌صبرانه منتظر امضای سند تصویب توسط رییس‌جمهور اردوغان هستیم.»

انتظار می‌رود اردوغان ظرف چند روز این سند را امضا کند.

اکنون تنها مانع بر سر راه پیوستن سویدن به ناتو، تأیید پولند است که ویکتور اوربان، نخست‌وزیر آن با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه روابط دوستانه دارد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از اقدام ترکیه استقبال کرده و گفته است: «من منتظرم که پولند نیز تصویب خود را در اسرع وقت تکمیل کند.»

ترکیه و پولند نسبت به سایر اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به رهبری ایالات متحده روابط بهتری با روسیه دارند.

 

ترکیه ضمن مخالفت با حمله‌ی روسیه به اوکراین، از تحریم‌های غرب علیه مسکو هم انتقاد کرده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا