افغانستان

شاخص آزادی در سطح جهان؛ رتبه افغانستان در سال ۲۰۲۴ کجاست؟

سازمان «خانه آزادی» در آمریکا که برای ارتقای دموکراسی، آزادی سیاسی و حقوق بشر فعالیت می‌کند از عقبگرد این ارزش‌ها در سطح جهان طی یک سال گذشته خبر داد.

این سازمان روز پنجشنبه گزارش سالانه خود از وضعیت آزادی سیاسی در سطح جهان را منتشر کرد. به گفته «خانه آزادی» شماری از رای‌گیری‌های سال ۲۰۲۳ در سطح جهان با تقلب و خشونت همراه شد و حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی در ۵۲ کشور کاهش یافت.

در مقابل تنها ۲۱ کشور جهان از نظر حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارند. این هجدهمین سال پیاپی است که وضعیت آزادی سیاسی در سطح جهان با عقبگرد روبرو می‌شود.

«خانه آزادی» در گزارش خود جایگاه اکوادور را از کشوری «آزاد» در سال گذشته به «نیمه آزاد» تقلیل داده است. این در حالی است که تایلند که سال گذشته کشوری «غیر آزاد» در نظر گرفته شده بود به دلیل برگزاری انتخابات رقابتی به «نیمه آزاد» ارتقاء یافته است.

افغانستان در قعر فهرست

در رده‌بندی «خانه آزادی» منطقه ناگورنو قره‌باغ یا قره‌باغ کوهستانی به عنوان غیر آزادترین نقطه جهان معرفی شده است. افغانستان نیز به عنوان پانزدهمین کشور یا ناحیه غیر آزاد در سطح جهان معرفی شده است.

کشورها براساس امتیازی که از نظر حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی دریافت کرده‌اند رتبه‌بندی شده‌اند. افغانستان در این فهرست تنها شش امتیاز دریافت کرده است. ایران نیز تنها ۱۱ امتیاز از نظر حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی کسب کرده است.

فنلاند با کسب ۱۰۰ امتیاز به عنوان آزادترین کشور جهان معرفی شده است. پس از این کشور اروپایی نیوزیلند و سوئد با ۹۹ امتیاز در جایگاه دوم قرار دارند.

بخش اصلی بودجه «خانه آزادی» از سوی وزارت خارجه آمریکا تامین می‌شود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا