افغانستان

برنامه جهانی غذا: حدود ۳۵۰۰ تن سویای گندم در مرز افغانستان و پاکستان گیر مانده است

برنامه جهانی غذا می‌گوید که در اوج تنش‌های تنش‌های پس از انتخابات و ناآرامی‌های داخلی پاکستان، تقریباً ۳۵۰۰ تن ترکیب سویای گندم در مرز پاکستان و افغانستان گیر مانده است.

برنامه جهانی غذا امروز (سه شنبه ۸ حوت) با نشر گزارشی گفت که به دلیل کمبود ترکیب سویای گندم، برنامه جهانی غذا اجرای برنامه تغذیه تکمیلی هدفمند را نسبت به برنامه تغذیه مکمل در مناطق خاصی در این ماه اولویت داد که به ۱.۷ میلیون زن باردار، دختران و کودکان رسیدگی صورت گرفت.

این اداره ملل متحد تاکید کرده است: “تاخیر بیشتر در ترانزیت [ترکیب سویای گندم] خطری قابل توجه برای حدود ۳۷۸هزار زن باردار است که تحت برنامه درمان سوتغذیه به آنها کمک خواهد شد”.

برنامه جهانی غذا گفته است که بر اساس پیش‌بینی‌ها ۱۵.۸ میلیون نفر بین نومبر ۲۰۲۳ تا مارچ ۲۰۲۴ به شدت دچار عدم مصوونیت غذایی خواهند شد که از این جمله ۳.۶ میلیون نفر در حالت اضطرار قرار می‌گیرند.

این اداره ملل متحد افزوده است که هم اکنون چهار میلیون نفر از جمله ۳.۲ میلیون کودک زیر پنج سال دچار سوتغذیه حاد هستند.

برنامه جهانی غذا افزوده است که بیش از ۲۵هزار متریک تن مواد غذایی مختلط را در سراسر افغانستان ارسال کرد که به ۹۹ درصد از هدف خود در ماه جنوری رسید و هم اکنون حدود ۴۳هزار متریک تن غذا در انبارهای برنامه جهانی غذا در داخل افغانستان موجود است.

به گفتۀ این اداره ۳۴هزار متریک تن غذا در انبارهای برنامه جهانی غذا در خارج وجود دارد که در حال انتقال به افغانستان است، یا قرار است که به این کشور منتقل شود.

آمار ملل متحد نشان می‌دهد که در سال روان میلادی ۲۳.۷ میلیون افغان به کمک‌های بشری نیاز دارند و نهادهای امدادرسان تنها می‌توانند ۱۷.۳ میلیون نفر را تحت پوشش قرار دهند.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری گفته است که برای کمک به نیازمندان در افغانستان در جریان سال ۲۰۲۴ به ۳.۰۶ میلیارد دالر امریکایی نیاز است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا