افغانستاناقتصاد

تفاهم‌نامه مطالعات تخنیکی و اقتصادی خط آهن افغان – ترانس امضا شد

اداره خط آهن طالبان از امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه میان این گروه و کشورهای امارات متحده عربی و اوزبیکستان برای آغاز مطالعات تخنیکی و اقتصادی پروژه خط آهن افغان – ترانس خبر داده‌ است.

این اداره روز سه‌شنبه، ۱ حوت با نشر اعلامیه‌ای گفت که این تفاهم‌نامه را بخت‌الرحمان شرافت، رییس عمومی خط آهن طالبان، میرزا مویین اوغلی، وزیر ترانسپورت اوزبیکستان و الانیش، رییس شرکت موسوم به (ADL Ulanish) امارات متحده عربی امضا کرده‌اند.

در اعلامیه آمده است: «براساس این تفاهم‌نامه شرکت قراردادی مطالعات تخنیکی، اجتماعی و اقتصادی پروژه خط آهن افغان – ترانس را به هزینه مالی خویش انجام داده است که بعداً نتایج این مطالعات جهت جذب سرمایه‌گذاری با نهادهای مالی، کشورها و تاجران از سوی افغانستان، اوزبیکستان و پاکستان به اشتراک گذاشته می‌شود.»

طالبان از کشورها، سازمان‌های مالی و تاجران خواسته‌اند که در پروژه‌های خط آهن افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

پروژه خط آهن افغان – ترانس با عبور از خاک افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی را با کشورهای جنوب آسیا  وصل می‌کند.

پروژه راه آهن سه‌جانبه اوزبیکستان – افغانستان – پاکستان ۷۶۰ کیلومتر طول دارد و هزینه ساخت آن ۴.۸ میلیارد دالر امریکایی برآورد شده است.

بر‌اساس مطالعات ابتدایی، ساخت این راه آهن پنج سال زمان می‌گیرد تا تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا