افغانستان

واعظ‌ زاده بهسودی: کشتن مزاری، حذف فقه جعفری و بازداشت زنان باعث بی‌اعتمادی مردم به طالبان شده‌است

آیت‌الله واعظ‌ زاده بهسودی، روحانی شیعه در همایشی با حضور مقام‌های طالبان گفته است که این گروه با کشتن عبدالعلی مزاری، حذف فقه جعفری و بازداشت زنان مرتکب اشتباه شده است.

این روحانی شیعه گفت که به درخواست مقام‌های استخبارات طالبان در این نشست مردمی شرکت کرده است.

او در این سخنرانی، از رفتار خشونت‌آمیز طالبان با زنان و برخورد این گروه با جوانان و زنان در مورد حجاب انتقاد کرد.

آقای بهسودی بدون اشاره به بازداشت گسترده زنان در غرب کابل توسط طالبان، گفت که مقام‌های امر به معروف طالبان اخیرا نزد او آمدند و گفتند: «ما می‌خواهم اقدام جدی کنیم. اردو، رنجر، تانک می‌آوریم.»

او تاکید کرد که طالبان کارهای زیاد و مهمی برای انجام دادن دارد، اما «موضوع یک شلوار، مو یا چادر کوتاه‌تر» یک موضوع اخلاقی و فردی است و افغانستان مشکلات بزرگتری دارد که باید به آن رسیدگی شود.

آقای واعظ‌زاده بهسودی تاکید کرد که آن زمان به طالبان توصیه کرد که در «روش امر به معروف دقت کنید، نرم و آهسته عمل کنید. دست به خشونت نزنید. اقدام نظامی نکنید.»

این روحانی در بخشی از سخنان خود گفت: «طالبان از موسی و هارون برتر نیستند و مردم هم فرعون نیستند.»

او گفت که موارد بازداشت اخیر زنان «مشکل خلق کرد و مردم ناراحت و گلایه‌مند شدند.»

این روحانی افزود در صورتی که مردم در کنار نظام باشند، عمر نظام طولانی و در غیر آن عمر نظام کوتاه‌تر می‌شود.

سه اشتباه طالبان

او در مورد برخورد طالبان با شیعیان «سه اشتباه» این گروه را یادآوری کرد. به نظر او، اشتباه نخست طالبان کشتن عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی، بود.

طالبان او را در ۲۳ حوت ۱۳۷۳ کشتند.

واعظ‌زاده بهسودی گفت «اشتباه اول طالبان این بود که عبدالعلی مزاری به طالبان اعتماد کرد و خود را به دامن شما انداخت و گفت افغان دامن دارد، اما ندیدیم این دامن را.»

به گفته این روحانی، طالبان با کشتن عبدالعلی مزاری «سنگ تهداب بی‌اعتمادی» را گذاشت. او افزود اینکه طالبان گلایه می‌کنند که مردم هزاره با این گروه در بیست سال گذشته همکاری نکرده‌اند، به این خاطر است که طالبان این بی‌اعتمادی را ایجاد کرد.

آقای بهسودی اشتباه دوم طالبان را حذف فقه جعفری از نصاب آموزشی دانست. او گفت: «مذهب موضوع حساسی است و طالبان فقه جعفری را از نصاب آموزشی حذف کرده است.»

او خطاب به طالبان گفت هیچ شیعه سنی و هیچ سنی شیعه نمی‌شود و طالبان به مذهب مردم دخالت نکند.

این روحانی اشتباه سوم طالبان را موضوع زنان و «ناموس» دانست. او گفت مردم در کنار موضوعات اسلامی به مسئله ناموسی هم حساسیت نشان می‌دهند.

او تاکید کرد که به دلیل این سه اشتباه طالبان مردم از این گروه فاصله گرفته‌اند.

گلایه از رهبر طالبان

واعظ‌زاده بهسودی خطاب به رهبر طالبان گفت که ملا هبت‌الله آخندزاده به نمایندگان شورای علمای شیعه وقت دیدار نمی‌دهد، اما یک ملای پاکستانی در دو روز با همه مقام‌های طالبان از جمله رهبر این گروه دیدار می‌کند.

او تاکید کرد که مقام‌های ارشد طالبان در دو سال و هفت ماه گذشته به علمای شیعه جوابی نداده و ملا هبت‌الله آخندزاده به نمایندگان شورای علمای شیعه وقت ملاقات نداده است.

او افزود که نمایندگان شورای علمای شیعه به قندهار رفتند و یک هفته منتظر ماندند و کسی آنها را مقالات نکرد. آقای بهسودی با گلایه از رهبر طالبان گفت: «یک ملای پاکستانی در ظرف دو روز با کل مقام‌های طالبان دیدار می‌کند. این جای گلایه است.»

آقای بهسودی با انتقاد از رفتار طالبان خطاب به ملا هبت‌الله گفت: «ما افغانستان، اسلام، شریعت و دیانت، امر به معروف و حجاب را می‌خواهیم، اما با روش تند و خشن مخالفیم.»

او با اشاره به سخنان وزیر تحصیلات عالی طالبان مبنی براینکه مردم افغانستان پیرو یک مذهب‌اند، گفت که چنین اظهاراتی فاصله میان مردم و نظام را بیشتر می‌کند. او تاکید کرد که والی طالبان در هرات کتابی نوشته و شیعیان را «تکفیر» کرده است. او در ادامه افزود: «تکفیر کار را حل نمی‌کند. اهل قبله را کسی نمی‌تواند تکفیر بکند.»

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا