افغانستان

رئیس ستاد ارتش طالبان: کندک‌ انتحاری در تشکیلات ارتش طالبان لغو شده‌اند

رئیس ستاد ارتش طالبان می‌گوید کندک‌های انتحاری منحل شده و افراد آن جذب نیروهای ویژه ارتش طالبان شده‌اند.

فصیح‌الدین فطرت در مصاحبه‌ای گفت که نیروهای انتحاری‌ برای دوره «اشغال افغانستان» تربیت شده بودند و دیگر نیازی به آن‌ها نیست.

فصیح‌الدین فطرت در گفت‌وگو با شبکه طلوع نیوز که روز سه‌شنبه نشر شد، گفت که با خروج نیروهای بین‌المللی و سقوط دولت پیشین «چنین تشکیلی» دیگر در اردوی این گروه وجود ندارد. او گفت: «این کندک‌ها منحل شده‌ و عملا وجود ندارند.»

با این حال، فطرت تصریح کرد اگر افغانستان بار دیگر مورد «تجاوز و تهاجم» قرار بگیرد،‌ کل نیروهای این گروه در برابر آنها انتحاری خواهند بود.

رئیس ستاد ارتش طالبان گفت که افراد انتحاری در نیروهای ویژه این گروه جذب شده‌ و ایفای وظیفه می‌کنند.

رئیس ستاد ارتش طالبان در باره تعداد نیروهای انتحاری این گروه و تعداد کندک‌های انتحاری لغو شده اطلاعاتی نداد.

طالبان در ابتدای تسلط بر افغانستان در میزان سال ۱۴۰۰ اعلام کرد که واحد نظامی جدیدی را زیر نام «کندک‌های استشهادی لشکر منصوری» برای تامین امنیت مرزهای افغانستان با کشورهای همسایه، در ولایت‌های شمال شرق ایجاد کرده است.

طالبان یک سال بعد در عقرب ۱۴۰۱ فهرست اسامی مهاجمان انتحاری خود را بر دیوار «کندک استشهادی الحمزه» در کابل نصب کرد و از آنها تقدیر کرد.

یک منبع موثق به افغانستان اینترنشنال گفت «کندک استشهادی الحمزه» توسط ملا تاجمیر جواد، معاون ریاست عمومی استخبارات طالبان ساخته شده است.

در جریان جنگ طالبان با قوای امنیتی دولت پیشین و نیروهای بین‌المللی حامی آن، این گروه حملات انتحاری گسترده‌ای بر اهداف ملکی و نظامی انجام داد.

نهادهای حقوق بشری گزارش دادند که حملات انتحاری یکی از خونبارترین تاکتیک‌ها در جریان جنگ افغانستان بوده و جان ده‌ها هزار غیرنظامی را گرفت.

در ماه حوت ۱۴۰۰ سراج‌الدین حقانی در جریان سخنرانی در یک گردهمایی در قندهار اعلام کرد که تنها ۱۰۵۰ نفر از شبکه حقانی در یک و نیم دهه گذشته حملات انتحاری انجام دادند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا