افغانستان

کرزی خواستار بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به‌روی دختران شد

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور در آستانه‌ی سال جدید خورشیدی و سال جدید تحصیلی در کشور، بار دیگر از طالبان خواست که مکاتب و دانشگاه‌ها را به‌روی دختران بگشایند.

آقای کرزی امروز (یک‌شنبه، ۲۷ حوت) با نشر پستی در ایکس گفته است که معمولا روزهای شروع درس برای دختران و پسران ما مثل ایام جشن و عید است.

او افزوده است: «متأسفانه نزدیک به سه سال است که دختران کشور از تحصیل محروم شده‌اند و نمی‌توانند به مکتب و دانشگاه بروند، علم بیاموزند و در نتیجه به خانواده و کشور خود خدمت کنند.»

رییس‌جمهور پیشین کشور گفته است که آموختن دانش راه بقا، رشد، افتخار و رهایی هر جامعه‌ی انسانی است و به همین دلیل از طالبان می‌خواهد که مکاتب و دانشگاه‌ها را به‌روی دختران بگشایند تا کشور از احتیاج به بیگانگان رهایی یابد.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، رفتن دختران بالاتر از صنف ششم را به مکتب تا «اطلاع ثانی» منع کردند.

پس از آن این گروه دروازه‌ی دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های خصوصی را نیز به‌روی دختران بست.

براساس آمارهای سازمان ملل متحد، براثر این دستورات طالبان بیش از دو میلیون دختر در افغانستان از آموزش و تحصیل بازمانده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا