افغانستان

بریتانیا: درمورد حملات بر هزاره‌ها در افغانستان تحقیق شود.

نماینده‌گی‌ بریتانیا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته که نسبت به حملات بر هزاره‌ها در افغانستان و نقض حقوق بشر در این کشور نگران است.

این نماینده‌گی در بیانیه‌ای پنج‌شنبه‌شب، ۱۰ حوت در پنجاه‌وپنجمین نشست شورای حقوق بشر درباره افغانستان گفته که بی‌توجهی طالبان به حقوق بشر به‌ویژه زنان و دختران در جهان بی‌نظیر است.

در بیانیه آمده است: «ما همچنان نگران افزایش حملات علیه جامعه هزاره هستیم و درخواست یوناما برای انجام تحقیقات را تکرار می‌کنیم.»

این در حالی است که در پی وقوع انفجار ۲۱ جدی در ساحه دشت برچی شهر کابل دست‌کم پنج تن جان باختند و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند‌.

دولت بریتانیا همچنان خاطرنشان کرده است که با گذشت دوونیم سال، زنان و دختران در افغانستان هنوز نمی‌توانند آزادانه کار و زنده‌گی کنند و آنان از آموزش و تحصیل محروم هستند.

نماینده بریتانیا در این نشست ابراز نگرانی کرده است که زنان و دختران به دلیل رعایت نکردن حجاب مورد نظر طالبان بازداشت می‌شوند.

در بیانیه نماینده‌گی بریتانیا تذکر رفته است: «این تبعیض گسترده و نهادینه شده با فقر خانواده‌ها، ناامنی غذایی و عدم دسترسی به خدمات اولیه تشدید می‌شود.»

پنجاه‌وپنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز گذشته آغاز شد و در آن ریچارد بنت، گزارشگر ویژه این شورا گزارشش در مورد افغانستان را نیز ارایه کرد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا