افغانستان

طالبان: دو شهروند امریکایی به‌دلیل تخلف از قوانین بازداشت شده‌اند

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت طالبان تأیید می‌کند که تعدادی از شهروندان خارجی، از جمله دو امریکایی در «توقیف» این گروه به‌سر می‌برند.

آقای مجاهد دلیل بازداشت این افراد را «تخلفات از قوانین افغانستان» گفته است.

مجاهد در نوار صوتی‌ای که روز «یک‌شنبه، ۱۲ حمل» از سوی رادیوی ملی تحت مدیریت طالبان منتشر شده، بدون ارائه‌ی جزئیات درباره‌ی تخلف شهروندان خارجی می‌گوید که افغانستان از خود قوانینی دارد و کسی که‌ به این کشور می‌آید باید قوانین را بپذیرد و آن را عملی کند.

سخن‌گوی طالبان می‌افزاید که درباره‌ی شهروندان بازداشت‌شده‌ی امریکا در افغانستان با مقام‌های آن کشور صحبت شده است.

دو مقام ارشد امریکایی تأیید کرده‌اند که دو شهروند آن کشور توسط طالبان در افغانستان زندانی شده‌اند.

اخیرا دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا در کارزار انتخاباتی خود گفته است که دولت بایدن با خروج از افغانستان، امریکایی‌هایی را پشت سر گذاشته و تعداد زیادی از شهروندان آن کشور احتمالا به‌عنوان گروگان در افغانستان حضور دارند.

اما مقام‌های امریکایی گفته‌اند تنها دو نفر در بند طالبان هستند و سایر امریکایی‌هایی که در افغانستان حضور دارند، به میل خود در آن‌جا هستند.

یکی از امریکایی‌هایی که توسط طالبان زندانی شده، رایان کوربت است.

او با کمک دولت ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ از افغانستان فرار کرد، اما در سال ۲۰۲۲ دوباره بازگشت.

خانواده‌ی کوربت می‌گوید که وضعیت او در زندان طالبان وخیم است.

مقام‌های امنیتی امریکایی از ذکر نام فرد دیگری که به‌دنبال آزادی او هستند خودداری کردند، اما خاطرنشان کردند که این فرد پس از تخلیه در سال ۲۰۲۱ با ویزای توریستی وارد افغانستان شده است.

یک مقام گفته است: «پس از خروج ما هر دو به افغانستان رفتند.»

به‌تازگی در پی نگرانی خانواده‌ی ریان کوربت درباره‌ی وضعیت او، متیو میلر، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا گفته است این کشور برای بازگرداندن کوربت و سایر شهروندان بازداشت‌شده‌ی امریکا در افغانستان از هر اهرمی استفاده می‌کند.

او افزوده است که شهروندان امریکا در افغانستان به ناحق بازداشت شده‌اند.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا گفته است که این کشور برای طالبان روشن کرده است که بازداشت شهروندانش منابع مهمی برای تعامل مثبت است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا