افغانستان

پسر حکمتیار: طالبان توافق صلح را نمیپذیرند. پدرم محل سکونت‌اش را تغییر داد.

پسر گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی محاصره‌ی خانه‌ی او توسط طالبان در کابل را رد کرده و گفته است که پدرش محل زندگی‌اش را تغییر داده است.

به‌گفته‌ی حبیب‌الرحمان حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در خانه‌ای که حکومت پیشین پس از توافق صلح در اختیارش قرار داده بود، زندگی می‌کرد اما طالبان این توافق را نمی‌پذیرند.

حبیب‌الرحمان حکمتیار صبح امروز (دوشنبه، ۶ حمل) در ایکس نوشته است: «پس از چندین ماه بحث با مقام‌ها، نتیجه این شد که توافق‌نامه‌ی صلح با حکومت قبلی برای حکومت [طالبان] قابل قبول نیست. از توافق صلح با حکومت قبلی تنها همین جای زندگی مانده بود.»

در شبکه‌های اجتماعی ادعا شده بود که طالبان خانه‌ی حکمتیار را محاصره کرده‌اند.

مقام‌های رسمی طالبان تا اکنون در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

عبدالنافع تکور، سخن‌گوی پیشین وزارت داخله‌ی طالبان گفته است که حکمتیار در زمین «امارتی» زندگی می‌کرد و براساس تفاهم و مصلحت، جای دیگری به عوض محل زندگی قبلی او در نظر گرفته شده و آن‌جا منتقل می‌شود.

این عضو طالبان گفته است که حکمتیار به هیچ طرف و خارج از کشور نمی‌رود.

تکور در ایکس نوشته است: «حکمتیار صاحب یک طرف نرفته و نخواهد رفت. هیچ‌کس حق اقامت در کشور را از او سلب نکرده و هیچ‌کس اجازه ندارد او را مجبور به ترک کشور کند.»

حکمتیار از چهره‌های سیاسی سابق است که پس از حاکمیت طالبان افغانستان را تا اکنون ترک نکرده است.

او در این دوونیم‌ سال در روزهای جمعه در مسجد خود خطیب است و سخنرانی می‌کند.

حکمتیار در خطبه‌های خود هرازگاهی از سیاست‌های طالبان انتقاد نیز کرده است. او در عین حال منتقد مخالفان طالبان نیز است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا