افغانستان

پیام عیدی رهبر طالبان: بر تعهد خود پابند هستیم، به حریم افغانستان توجه داشته باشید

به‌دنبال نشر گزارش‌ها درباره گشت‌زنی هواپیماهای بی‌سرنشین بر فراز برخی از ولایت‌های کشور، هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان بدون اشاره به آن می‌گوید که این گروه انتظار دارد به «حریم، منافع و عزت افغانستان» توجه جدی شود.

رهبر طالبان روز شنبه، ۱۸ حمل در پیامی به مناسبت عید فطر بر احترام کشورها به حریم افغانستان زیر اداره این گروه تاکید کرده است.

او گفته است که طالبان «در چوکات خط مشی شرعی خویش و احترام متقابل با هرکسی روابط حسنه دارد و از هر جهتی نیز می‌خواهد که این نیت و اراده نیک را به دیده شک نبیند.»

رهبر طالبان افزوده است: «قول و تعهد ما پابرجاست و از آنان نیز توقع توجه به حریم، منافع و عزت افغانستان را داریم و می‌خواهیم که روابط نیک را با ما در پیش گیرند.»

آخوندزاده تاکید کرده است که این گروه با تمام کشورهای منطقه در چوکات «سیاست متوازن و اقتصاد محور» به پیش می‌رود و با همه مناسبات خوب دیپلماتیک و اقتصادی می‌خواهد.

او همچنان از کشورهای مختلف خواسته است که روابط خوب با این گروه را گسترش دهند، فضای اعتماد ایجاد کنند و پالیسی براساس روحیه همکاری را در پیش گیرند.

رهبر طالبان به وزارت امور خارجه این گروه دستور داده است تا با تمام کشورها، به‌ویژه «جهان اسلام» فضای اطمینان بهتر را ایجاد کند.

در چند روز اخیر گزارش‌هایی از گشت‌زنی هواپیماهای بی‌سرنشین ناشناس بر فراز شماری از ولایات از جمله قندهار منتشر شده است.

هرچند مشخص نیست که این هواپیماها مربوط به کدام کشور است، اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز چهارشنبه هفته گذشته امریکا را متهم به نقض حریم هوایی افغانستان کرد.

روز پنج‌شنبه، ۱۶ حمل منابع در قندهار گفتند که رهبر طالبان به دلیل ترس از حمله احتمالی هواپیماهای بی‌سرنشین به کمپ امنیتی قول اردوی ۲۰۵ این گروه در قندهار منتقل شد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا