افغانستان

در دو سال گذشته ۱ هزار و ۴۰۱ تن در افغانستان قربانی ماین و مواد منفجره شده‌اند

نهاد هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) می‌گوید که از جنوری ۲۰۲۲ تا فبروری ۲۰۲۴ دست‌کم یک هزار و ۴۰۱ تن در افغانستان قربانی انفجار ماین و مواد منفجره شده‌اند.

 

این نهاد روز چهارشنبه، ۱۵ حمل در گزارشی نگاشته است که حدود چهار میلیون تن در افغانستان با خطر ماین و مواد منفجره روبه‌رو هستند.

 

براساس گزارش اوچا، ۸۶ درصد از قربانیان انفجار ماین و مواد منفجره در کشور کودکان هستند.

 

در این گزارش آمده است: «انفجار ماین و مواد منفجره دومین عامل اصلی تلفات غیرنظامیان در افغانستان است.»

 

اوچا افزوده است که ۱.۲ میلیون متر مربع از خاک افغانستان با ماین‌ها و مواد منفجره آلوده است.

 

زمین‌های آلوده افغانستان شامل ۲۶۲ ولسوالی و در ساحات نزدیک به مراکز آموزشی و منابع آب است.

 

این نهاد خاطرنشان کرد که از ۴.۴ میلیون افغان که در سال ۲۰۲۳ به خدمات مبارزه با ماین نیاز داشتند، تنها ۱۴ درصد آن‌ها کمک دریافت کرده‌اند.

 

اوچا بدون مشخص کردن بودجه کل این نهاد برای مبارزه با ماین‌ها در افغانستان تاکید کرد که کشورهای کمک‌کننده تا کنون ۱۳ درصد این بودجه را تامین کرده‌اند.

 

به گفته این نهاد بین‌المللی، ماین‌ها و مواد منفجره در افغانستان، تهدید خاص برای افراد وابسته به معیشت مبتنی بر کشاورزی و مالداری، از جمله دهقانان، چوپان‌ها و گله‌داران و همچنان برای بازگشت کننده‌گان است.

 

اوچا جمع‌آوری فلزات به هدف تامین مالی از سوی خانواده‌ها را ازعوامل دیگر افزایش تلفات ناشی از انفجار ماین‌ها و مواد منفجره در کشور عنوان کرده است.

 

بربنیاد این گزارش، موسسات ماین‌روبی در چند سال گذشته تلاش‌های گسترده‌ای را برای آموزش مردم، به‌ویژه کودکان در مورد خطرات مهمات منفجر در کشور انجام داده‌اند.

 

این در حالی است که چند ماه پیش نیز صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) افغانستان را یکی از آلوده‌ترین کشورهای جهان به مواد منفجره اعلام کرده بود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا