جهانتکنالوژی

شرکت گوگل ۲۸ کارمند معترض به قرارداد این شرکت با اسرائیل را اخراج کرد

شرکت تکنالوژی گوگل از اخراج ۲۸ کارمند خود خبر داد که نسبت به قرارداد فناوری این شرکت با دولت اسرائیل معترض بودند. برخی از این افراد پیش از این و در روز چهارشنبه، ۲۹ حمل، در دفاتر این شرکت در نیویارک و سانی‌ویل تحصن کرده بودند.

خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر به نقل از گوگل اعلام کرد تعداد محدودی از کارمندان معترض این شرکت روز گذشته با ورود به چند بخش اداری، باعث ایجاد اختلال در کار دیگر افراد شدند.

گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد ممانعت فیزیکی در کار سایر کارکنان و جلوگیری از دسترسی آن‌ها به امکانات مجموعه، «نقض آشکار قوانین این شرکت و رفتاری غیرقابل قبول» است.

مدیران گوگل با تاکید بر اینکه اخراج این کارمندان در نتیجه انجام تحقیقات داخلی بوده است اعلام کردند این فرایند را در صورت نیاز ادامه خواهند داد.

اعضای کارزار No Tech for Apartheid (عدم ارائه فن‌آوری برای آپارتاید) با «تلافی‌جویی» توصیف کردن این اقدام گوگل گفتند این شرکت برخی افراد را که به‌طور مستقیم در اعتراضات شرکت نداشتند نیز اخراج کرده است.

این گروه علاوه بر این یادآوری کرده است کارکنان گوگل حق دارند به‌طور مسالمت‌آمیز نسبت به شرایط و ضوابط کار خود اعتراض کنند.

اعضای این کارزار می‌گویند گوگل در کنار آمازون با عقد قراردادی ۱/۲ میلیارد دالری با دولت اسرائیل برای ارائه خدمات «رایانش ابری»، در حال حمایت از توسعه ابزارهای نظامی برای دولت این کشور است.

قرارداد مورد اشاره که از آن با نام پروژه «نیمبوس» (Nimbus) یاد می‌شود، در سال ۲۰۲۱ منعقد شده است.

گوگل در بیانیه خود با رد ادعاهای مطرح شده از سوی اعضای کارزار اعتراضی، تاکید کرده است قرارداد نیمبوس ارتباطی با ارائه خدمات حساس، طبقه‌بندی شده، نظامی یا مرتبط با تسلیحات و سرویس‌های اطلاعاتی ندارد.

این اولین باری نیست که کارکنان گوگل نسبت به قراردادهای دولتی این شرکت دست به اعتراض می‌زنند.

کارمندان این شرکت در سال ۲۰۱۸ با اعتراض به یک قرارداد گوگل با ارتش ایالات متحده، مدیران این مجموعه را وادار به لغو آن کردند.

گوگل در قرارداد یاد شده وظیفه داشت به تجزیه و تحلیل تصاویر هوایی پهپادهای ارتش امریکا بپردازد.

برخی کارکنان این شرکت عقیده داشتند خروجی این پروژه به‌طور بالقوه می‌تواند در جنگ مورد استفاده قرار بگیرد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا