افغانستان

وزارت مهاجرین حکومت طالبان: تاکنون در بغلان ۳۱۵ نفر جان باخته و یک هزارو۶۳۰ نفر زخمی شدند

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان، صبح روز (یک‌شنبه، ۲۳ ثور) شمار جان‌باختگان سیلاب در ولایت بغلان را ۳۱۵ نفر و تعداد زخمیان را یک هزارو ۶۳۰ نفر اعلام کرده است. براساس آمار این وزارت بیش از دو هزار و ۶۰۰ خانه نیز به‌گونه کلی و قسمی تخریب شده‌اند.

روز گذشته وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث این گروه گفت که سیلاب اخیر در چند ولایت از جمله بغلان جان ۸۵ نفر را گرفته است، در حالی که نهادهای مربوط به سازمان ملل شمار تلفات سیلاب تنها در بغلان را بیش از ۳۰۰ نفر اعلام کردند. منابع مردمی نیز دیروز شمار جان‌باختگان سیلاب در دو ولسوالی بغلان را ۲۵۰ نفر گفته بودند.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان امروز در خبرنامه خود گفته است که محمد ابراهیم عمری، رییس امور مهاجرین بغلان از ساحات آسیب‌دیده بازدید کرده و در گزارش خود گفته است که در روستای «شیخ جلال» و «شهرک صلح» ولسوالی بغلان مرکزی و در روستای «شرشر» ولسوالی برکه از اثر سیلاب ۳۱۵ نفر جان باخته، یک هزار و ۶۳۰ نفر زخمی شده‌اند.

به گفته این وزارت، در این مناطق دو هزار و ۶۶۵ خانه نیز به‌گونه کلی و قسمی تخریب و یک هزار مواشی هم تلف شده‌اند.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان یادآوری کرده است که این آمار ابتدایی است که احتمال افزایش میزان خسارات مالی و جانی وجود دارد.

تاکنون میزان کلی خسارات سیلاب در بغلان و سایر ولایت‌های کشور منتشر نشده است.

سیلاب پس از بغلان در تخار بیشترین تلفات را برجای گذاشته است و تاکنون از جان‌باختن بیش از ۲۰ نفر در این ولایت گزارش شده است.

سیلاب در بغلان باعث تخریب تأسیسات از جمله مسیرهای مواصلاتی نیز شده‌اند. با این حال کمک‌رسانی برای آسیب‌دیدگان دشوار است.

دبیرکل سازمان ملل و برخی کشورها با مردم افغانستان اعلام همبستگی کرده‌اند.

سازمان همکاری اسلامی از کشورهای عضو این سازمان، کشورهای جهان و نهادهای امدادرسان درخواست کرده که برای سیل‌زدگان در افغانستان کمک‌های فوری ارسال کنند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا