افغانستاناقتصاد

طالبان: ۶۰ هزار تُن نفت خام حوزه آمودریا، به ارزش حدود ۳۳ میلیون دالر فروخته شد.

وزارت معادن و پترولیم طالبان اعلام کرده است که ۶۰ هزار تن نفت خام استخراج‌‌شده از حوزه‌ی آمودریا را به ارزش حدود ۳۳ میلیون دالر به فروش رسانده است.

این وزارت روز (سه‌شنبه، ۸ جوزا) با نشر اعلامیه‌‌ای گفته است که این مقدار نفت خام از ساحه‌ی نفتی قشقری استخراج شده بود و از طریق «داوطلبی» به فروش رسیده است.

وزارت معادن و پترولیم طالبان گفته است که در این داوطلبی ۱۸ شرکت اشتراک کرده بودند که شرکت «یماپترولیم» با ارائه‌ی بلندترین نرخ، برنده اعلام شد.

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم طالبان این داوطلبی را «آزاد» و «شفاف» توصیف کرده است.

طالبان در اواخر سال گذشته‌ی خورشیدی اعلام کرده بودند که میزان استخراج روزانه از حوزه‌ی نفتی آمودریا به هزار و ۳۵۰ تن رسیده است.

همایون افغان، سخن‌گوی وزارت معادن و پترولیم طالبان گفته بود تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی، میزان استخراج روزانه‌ی نفت از این حوزه به سه هزار تن خواهد رسید.

حوزه‌ی نفتی آمودریا در ولایت‌های سرپل، جوزجان و فاریاب در شمال کشور موقعیت دارد.

طالبان در ماه جدی سال ۱۴۰۱ خورشیدی قرارداد استخراج نفت این حوزه را به شرکت چینی (CPEIC) واگذار کردند.

میعاد این قرارداد ۲۵ سال است و قرار است شرکت چینی در این مدت نفتِ به مساحت چهار هزار و ۵۰۰ مترمربع زمین در ساحات قشقری، زمردسای، بازار کمی، آق‌دریا و انگوت در ولایت‌های سرپل، جوزجان و فاریاب را استخراج کند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا