افغانستان

ترکیه توافق‌نامه‌ی معافیت ویزای دارندگان پاسپورت‌های دیپلماتیک با افغانستان را تعلیق می‌کند

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که دولت این کشور توافق‌نامه‌ی معافیت ویزا برای دارندگان پاسپورت‌های دیپلماتیک با افغانستان را به تعلیق در می‌آورد.

به گزارش روزنامه‌ «صباح»، دولت ترکیه امروز (چهارشنبه، ۹ جوزا) اعلام کرده است که این توافق‌نامه را از اول ماه جون به تعلیق در می‌آورد.

براساس گزارش این رسانه، این توافق‌نامه در سال ۲۰۰۸ میلادی میان دو کشور امضا شده بود، اما دولت ترکیه دلیل تعلیق آن را ذکر نکرده است.

در گزارش روزنامه صباح آمده است که تعلیق این توافق‌نامه مدت کوتاهی پس از سفر یک هیأت از اداره‌ی مهاجرت ترکیه به افغانستان صورت می‌گیرد.

این رسانه گفته است که این هیأت در اوایل ماه جاری میلادی به افغانستان سفر کرد و با مقام‌های طالبان در مورد مهاجرت غیرقانونی شهروندان افغانستان به ترکیه و اخراج مهاجران و پناه‌جویان غیرقانونی گفت‌وگو کرد.

پس از تسلط دوباره‌ی طالبان بر افغانستان، هزاران نفر از شهروندان کشور و صدها مقام دولتی و چهره‌ی سیاسی، به ترکیه مهاجرت کرده‌اند و یا به‌عنوان پناه‌جو در این کشور به‌سر می‌برند.

ترکیه با طالبان نیز تعامل دارد، سفارت خود را در کابل فعال کرده و قنسولگری افغانستان در استانبول را در اختیار نماینده‌ی این گروه قرار داده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا