جهانشاهد

در مورد پهپاد ترکی که لاشه بالگرد ابراهیم رئیسی را پیدا کرد چقدر می‌دانیم؟

روز (یکشنبه ۳۰ ثور) در پی سانحه سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور ایران، ابراهیم رئیسی به همراه امیرحسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه و ۷ سرنشین دیگر کشته شدند.

در حالی که مقامات ایران ساعت‌ها پس از محو شدن بالگرد از رادار خبر از ادامه عملیات جستجو می‌دادند، سازمان امداد و نجات ترکیه اعلام کرد در پی درخواست تهران «یک پهپاد آکینجی و یک بالگرد با قابلیت دید در شب» به همراه ۳۲ کوهنورد امدادگر و ۶ خودرو برای یافتن لاشه هلیکپوتر به محل حادثه اعزام شده‌اند.

همزمان با عملیات جستجو، خبرگزاری آناتولی ترکیه در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس تصاویر زنده از دوربین پهپاد را به نمایش گذاشت. بیش از ۲ میلیون نفر توانستند به طور همزمان این صحنه‌ها را از طریق اینترنت مشاهده کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه در ساعات میانی شب سرانجام این پهپاد علیرغم وضعیت نامساعد جوی و مه‌آلود و بارانی منطقه توانست با دوربین حرارتی خود موقعیت دقیق لاشه بالگرد را شناسایی کرده و پس از پایان ماموریت به پایگاه خود در ترکیه بازگردد.

اما این پهپاد چیست و با چه مزیت‌هایی توانست در عملیات جستجو موثر واقع شود؟

تصویر هوایی پهپاد آکینجی از منطقه
تصویر هوایی پهپاد آکینجی از منطقهعکس: خبرگزاری آناتولی ترکیه

بر اساس گزارش یورونیوز بیرقدار آکینجی یک پهپاد رزمی با توانایی پرواز طولانی‌مدت در ارتفاع بالا و محصول شرکت صنایع محصولات دفاعی «بایکار» است.

این هواپیمای بدون سرنشین که ۲۰ متر عرض بال و ۱۲ متر طول دارد، برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ رونمایی شد و از سال ۲۰۲۱ به خدمت نیروهای مسلح ترکیه درآمده است.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در مراسم رونمایی از پهپاد آکینجی
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در مراسم رونمایی از پهپاد آکینجیعکس: وبسایت ریاست‌جمهوری ترکیه

آکینجی که مجهز به دو موتور «توربوپراپ» با ملخ‌های ۵ پره‌ای است، ۴ تن وزن دارد و می‌تواند تا ۱.۵ تن محموله را جابجا کند.

به لحاظ امکانات فنی، پهپاد آکینجی دارای سیستم‌های پشتیبانی الکترونیکی، سامانه‌های ارتباط ماهواره‌ای دوگانه، رادار هوا به هوا، سیستم اجتناب از برخورد، رادار آرایه اسکن الکترونیکی فعال و یک رادار پیشرفته با فناوری دیافگرام مصنوعی است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا