افغانستان

پوتین: به‌رسمیت‌شناختن طالبان به پیشرفت اوضاع بسته‌گی دارد

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می‌گوید که عضویت افغانستان در سازمان همکاری شانگهای و به‌رسمیت‌شناختن طالبان به پیشرفت اوضاع بسته‌گی دارد.

پوتین روز پنج‌شنبه، ۱۴ سرطان، پس از پایان نشست شانگهای در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، به خبرنگاران گفته است که روسیه در مورد عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای، به تنهایی تصمیم‌گیری نمی‌کند.

وی همچنان اذعان کرده است که طالبان در زمینه مبارزه با «تروریسم» متحد روسیه هستند.

به گفته وی، مسکو پیام‌های را از سوی طالبان در راستای مبارزه با «ترورسیم» دریافت کرده است.

رییس جمهور روسیه افزوده است: «البته که طالبان متحد ما در جنگ علیه تروریسم هستند، زیرا هر مقامی علاقه‌مند ثبات در کشوری است که آنان [طالبان] آن را اداره می‌کنند.»

پوتین خاطرنشان کرده که هنوز موضوعات در افغانستان زیر سلطه طالبان باقی مانده است که نیاز به توجه دوام‌دار این گروه و جامعه جهانی دارد.

گفتنی است که ماه گذشته رییس جمهور روسیه در تاشکند، پایتخت اوزبیکستان، گفته بود که به دلیل تسلط طالبان بر افغانستان، برقرار کردن روابط با این گروه ضروری است.

این در حالی است که پیشتر رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در بیست‌وچهارمین نشست این سازمان، تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان را تنها راه‌ دست‌یابی به صلح پایدار در کشور عنوان کرده‌اند.

آنان روز پنج‌شنبه، ۱۴ سرطان، در بیانیه‌ای مشترک تاکید کرده‌اند که مشارکت تمام گروه‌های قومی و سیاسی در چارچوب حکومت، تضمین‌کننده صلح پایدار در افغانستان است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا