افغانستان

وزارت مالیه: عواید ملی نزدیک به ۱۶ میلیارد افغانی کاهش یافته است.

وزارت مالیه‌ی کشور می‌گوید که در جریان شش ماه اول سال مالی جاری، عواید ملی در مقایسه به زمان مشابه در سال گذشته‌ی مالی، ۱۵.۷۲ میلیارد افغانی کم‌تر جمع‌آوری شده است.

شمروز خان مسجدی، سخن‌گوی وزارت مالیه امروز (چهارشنبه، ۴ سرطان) در تویتی گفته است که در شش ماه اول سال مالی جاری، ۷۷.۴۸ میلیارد افغانی عواید جمع‌آوری شده است.

براساس معلومات وزارت مالیه، این مقدار عواید شامل عواید گمرکی (۲۹.۳۹ میلیارد)، عواید مالیاتی (۲۶.۷۲ میلیارد) و عواید غیرمالیاتی (۲۱.۳۷ میلیارد) افغانی می‌شود.

هرچند وزارت مالیه در مورد دلیل کاهش عواید ملی چیزی نگفته است، اما به نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا دلیل اصلی کاهش در میزان جمع‌آوری عواید بوده است.

این وزارت همچنان گفته است که در شش ماه اول سال مالی جاری، بودجه‌ی ملی در مقایسه به زمان مشابه در سال گذشته‌ی مالی ۳.۷۵۰ میلیارد افغانی بیشتر مصرف شده است. مجموع بودجه‌ی سال مالی جاری ۴۲۸ میلیارد افغانی است.

بررسی‌های این وزارت نشان می‌دهد که در نیمه‌ی اول سال مالی جاری در مجموع ۱۶۶.۹۴۸ میلیارد افغانی (۳۸ درصد) بودجه‌ی ملی به مصرف رسیده است. از این جمله، ۱۲۳.۱۸۰ میلیارد افغانی بودجه‌ی عادی (۳۰.۳ درصد) و ۴۳.۷۶۸ میلیارد افغانی (۴۱.۷ درصد) مصرف شده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا