افغانستان

ویروس کرونا، خروج بزرگ‌سالان از خانه ممنوع و پوشیدن ماسک اجباری می‌شود.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری اعلام کرده است که طرح مرحله‌وار تنظیم کار و روش‌های پیش‌گیری از ابتلا به کرونا در مرحله شیوع این ویروس در جلسه فوق‌العاده کمیته ملی مبارزه با کرونا تایید شد‌ه است.

این جلسه پیش از چاشت امروز چهارشنبه، چهاردهم جوزا، به ریاست سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور و رییس کمیته ملی مبارزه با کرونا در قصر صدارت عظمی برگزار شده بود.

در طرح مرحله‌وار تنظیم کار و روش‌های مبارزه با کرونا در مرحله شیوع این ویروس، تدابیر مبارزه با کرونا در «سه مرحله کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت» در نظر گرفته شده است.

در مرحله اول که برای سه ماه پیش‌بینی شده است، قرار است پوشیدن ماسک و رعایت دو متر فاصله بین افراد اجباری و از تجمعات بیش از ده نفر و خروج بزرگ‌سالان از خانه جلوگیری شود.

هم‌چنان ضدعفونی محیط کار، فراهم کردن وسایل بهداشتی برای کارکنان و رعایت دو شیفت کاری در این مرحله الزامی عنوان شده است.

به نقل از دفتر معاون دوم ریاست جمهوری، این طرح در جلسه فوق‌العاده کمیته مبارزه با کرونا در پرنسیپ تایید شده است و قرار است پس از اعمال یک سلسله اصلاحات برای تصمیم‌گیری نهایی به جلسه کابینه ارایه شود.

در جلسه فوق‌العاده کمیته مبارزه با کرونا، طرح «ایجاد حرکت و بسیج ملی در برابر کووید – ۱۹» نیز تایید شده است.

این طرح را که شورای طبی کابل آماده کرده است بر هم‌آهنگی بین شهروندان، بخش خصوصی و ادارات دولتی برای مبارزه با کرونا و پی‌آمدهای آن تاکید دارد.

سرور دانش در این جلسه ضمن تاکید بر لزوم رعایت توصیه‌های سازمان صحی جهان گفته است که نهادهای مرتبط با وزارت صحت عامه باید در تطبیق طرح مرحله‌وار تنظیم کار و روش‌های پیش‌گیری از ابتلا به کرونا در مرحله شیوع این ویروس با یک‌دیگر به طور جدی همکاری کنند.

او از همه شهروندان کشور نیز خواسته که برای مبارزه ملی با کرونا بسیج شوند.

دانش به وزارت صحت هدایت داده است تا ادعای حکیم الکوزی مبنی بر تهیه واکسین ضد کرونا را بررسی کند و در صورتی که با معیارهای لازم برابر نباشد، جلو توزیع آن را بگیرد.

وزارت صحت عامه امروز اعلام کرد که دوای حکیم الکوزی برای کرونا از مواد مخدر تهیه شده و مثل دواهای مسکن عمل می‌کند و برای استفاده در تداوی بیماران کرونایی خطرناک است.

با وجودی که وزارت صحت عامه توزیع این دوا را ممنوع کرده است، اما مردم در چند روز گذشته گروه گروه به کلینیک بدون مجوز الکوزی به نام سبحان برای دریافت این دوا مراجعه می‌کردند.

طبق آخرین آمار وزارت صحت عامه، از زمان شیوع کرونا در کشور تا کنون، ۱۷ هزار و ۲۶۷ نفر به کووید – ۱۹ مبتلا شده‌اند.

از این میان ۲۹۴ نفر جان داده‌اند و بیش از یک‌ونیم هزار نفر دیگر هم بهبود یافته‌اند.

اولین واقعه مثبت ویروس کرونا در کشور در پنجم حوت پارسال در ولایت غربی هرات ثبت شده بود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا