جهان

هشدار بیل گیتس: واکسن کرونا «ناعادلانه و بین پول‌دارها توزیع نشود»

بیل گیتس ضمن طرح احتمال توزیع نامناسب واکسن کرونا هشدار داد که در صورت لحاظ کردن منافع اقتصادی در سیستم توزیع، با یک بیماری همه‌گیر مرگبارتر از قبل مواجه خواهیم شد.

مؤسس شرکت مایکروسافت که پیش‌ از شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان نسبت به آماده نبودن جهان برای مقابله با نوع جدیدی از یک بیماری همه‌گیر هشدار داده بود، خواستار آن شده تا واکسن کووید۱۹ بدون ملاحظات مالی و منافع اقتصادی در اختیار نیازمندان واقعی قرار گیرد.

این بازرگان و کارآفرین سرشناس آمریکایی روز شنبه در جریان ویدئو کنفرانسی با موضوع کووید۱۹ که از سوی نهاد موسوم به «جامعه بین‌المللی ایدز» تدارک دیده شده بود، تاکید کرد که داروهای درمان این بیماری و نیز واکسن‌هایی که در آینده برای مقابله با ویروس کرونا تولید می‌شوند باید بدون توجه به «پیشنهادهای مالی برتر» در اولویت نخست میان نیازمندان واقعی توزیع شوند.

آقای گیتس در این خصوص تصریح کرده که اگر آنهایی که پول بیشتری می‌دهند در اولویت توزیع واکسن قرار گیرند، وضعیت مرگ و میر ناشی از بیماری کووید۱۹ از آنچه اکنون شاهدش هستیم وخیم‌تر خواهد شد.

این میلیاردر که برخی از وی به عنوان یک فرد خیر یاد می‌کنند در ادامه یادآور شد: «ما به رهبرانی نیاز داریم که در خصوص توزیع (واکسن و داروهای بیماری کووید۱۹) تصمیم‌هایی مبتنی بر انصاف و عدالت اتخاذ کنند و نه اینکه تنها فاکتورهای مرتبط با بازار را ملاک قرار دهند.»

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا