افغانستان

وزارت صحت: تا زمان دستیابی به واکسین کرونا فرزندآوری را به تعویق اندازید.

وزارت صحت عامه افغانستان می گوید تمام افرادی که کم خون باشند، علائم کرونا در نزد آنها شدیدتر است. به گفته این وزارت علائم کرونا در نزد زنان حامله نسبت به زنان دیگر شدیدتر است.

اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان گفت: «خواست وزارت صحت عامه این است که خانواده هایی که پلان دارند طفل بعدی داشته باشند، طوری پلان کنند که وقتی ما به واکسین دسترسی پیدا کردیم و یا انتشار ویروس کاهش یافت طفل بعدی را پلان کنند و از روش های فاصله دهی میان ولادت ها استفاده کنند.»

بنا بر آمار ارائه شده از سوی وزارت صحت افغانستان تا کنون ۳۳ هزار و۱۹۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور تشخیص شده است که از این میان ۸۹۸ نفر جان خود را از دست داده اند و بیش از ۲۰ هزار تن نیز صحت یاب شده اند. چنانچه وزارت صحت افغانستان اعلام کرده است بیشتر کسانی که بر اثر بیماری کرونا جان باخته اند افراد بالاتر از ۶۰ ساله بوده اند.

سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان در یک کنفرانس خبری که امروز دوشنبه (۱۶ سرطان/ ۶ جولای) در مرکز رسانه های حکومت برگزار شده بود، گفت که ۷۲  درصد مبتلایان کرونا را مردان و ۲۸ درصد را زنان تشکیل داده اند. بر اساس معلومات وزارت صحت تنها پنج درصد مبتلایان به کرونا در افغانستان دارای علایم شدید بوده اند و نیازمند مراقبت در شفاخانه ها بوده اند. اما با توجه به پایین بودن ظرفیت مراکز صحی و عدم تمایل مردم به مراجعه به این مراکز، تحلیلگران به این باورند که آمار واقعی مبتلایان و تلفات کرونا به مراتب بیشتر از این است.

سمسور می گوید که ۳۱ درصد کسانی که به کرونا مبتلا شده اند گروه سنی بین ۲۱ تا ۳۰ ساله بوده اند که معمولا  کمتر از ماسک استفاده کرده اند. بنا بر آمار وزارت صحت میزان مرگ و میر بیماران کرونا در افغانستان  ۲.۶ درصد بوده است. از میان قربانیان کرونا ۷۸ درصد را مردان و ۲۲ درصد را زنان تشکیل داده اند.

وزارت صحت بار دیگر از مردم خواست که به توصیه های صحی از جمله پوشیدن ماسک، رعایت فاصله و شستن دست ها توجه و آن را رعایت کنند.

محققان در کشورهای مختلف جهان برای  دست یابی به واکسین و یا دارویی برای مهار بیماری کرونا تلاش می کنند. اما تا کنون هیچ دارو و واکسینی برای این ویروس وجود ندارد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا