افغانستاناقتصاد

وزارت زراعت: فارم‌های گاوداری در بلخ روزانه ۳۰ هزار لیتر شیر تولید می‌کنند.

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بلخ می‌گوید که در حدود ۳۵ فارم گاوداری در این ولایت فعالیت دارند که تولید مجموعی روزانه‌ی آن‌ها به ۳۵ هزار لیتر شیر می‌رسد.
شرکت بلخ لبنیات، پاکیزه، و سلطان تازه، همه‌روزه از ولسوالی‌های چهارده‌گانه‌ی بلخ، شیر را جمع‌آوری و پروسس می‌کنند.
برعلاوه آن، گاوداری‌ها برای تربیت حیوانات گوشتی نیز فعالیت دارند که با نگهداری یک هزار و ۷۰۰ گوساله، گوشت باشنده‌گان ولایت بلخ را مهیا می‌کنند.
محمدرفیق صادقی مدیر عمومی صحت حیوانی ولایت بلخ می‌گوید: ریاست زراعت ولایت بلخ امسال ۱۲۰ هزار دوز واکسین را تطبیق کرده است و هم‌چنان کلینیک ساحه‌ای وترنری را در ۱۴ ولسوالی ایجاد کرده است.

آقای صادقی افزود:«واکسین بروسلوز، تب کانگو، پی‌پی‌آر و اف‌ام‌دی به مالداران به صورت رایگان، به همکاری وزارت زراعت تطبیق می‌‌شود، تمام امراض واکسین، و تقریباً یک تا دو میلیون دوز واکسین حیوانات کوچک و ۱۰۰ هزار تا ۲۰۰ هزار حیوان کلان همه ساله واکسین می‌‌شوند.»
محمد شاهد یک تن از فارم‌داران در ولایت بلخ و از مؤسسان فارم گاوداری در ولسوالی دهدادی قریه شیخ‌آباد می‌گوید: «در حال حاضر ۱۰۰ تا ۱۵۰ گاو شیری زراعتی داریم که روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ لیتر شیر تولید می‌کنیم و ریکارد یک هزار و ۲۰۰ الی یک هزار و ۵۰۰ لیتر را نیز داریم، این شیر توسط شرکت‌ها جمع‌آوری می‌شود به مارکیت عرضه می‌گردد.»

گلبدین یک تن از کارگران بخش گاوداری در یکی از فارم‌های می‌گوید: «روزی دو بار گاو‌ها را می‌دوشیم، شیر پاک و منظم است، خوراکه‌ی گاو‌ها علف و کنجاره است، ما از هم‌وطنان‌مان می‌خواهیم که کسانی‌که سرمایه دار اند، تاجر اند، ‌ی کار را در همین کشور خودمان مهیا کنند، تا این‌که نکند خارج از کشور برویم و بدبخت شویم.»
این در حالی است که تولید روزانه تمام محصولات لبنی در این ولایت به ۹۵ هزار تُن می‌رسد که ۳۰ هزار تُن آن توسط فارم‌های مالداری و بقیه توسط مردم به صورت انفرادی فروخته می‌شود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا