افغانستان

کارزار جمع‌آوری معتادان، دو و نیم میلیون نفر در افغانستان مواد مخدر استفاده می‌کنند.

همزمان با راه‌اندازی کارزار «جمع‌آوری افراد معتاد به مواد مخدر بی‌سرپناه» توسط وزارت صحت عامه، احمدجواد عثمانی، سرپرست این وزارت می‌گوید که حدود دوونیم میلیون نفر در افغانستان از مواد مخدر استفاده می‌کنند.

آقای عثمانی که روز «جمعه، ۲۴ اسد» در نشستی به مناسبت راه‌اندازی این کارزار در کابل صحبت می‌کرد، گفت که از مجموع این دوونیم میلیون نفر، حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار آنان به‌صورت دوام‌دار از مواد مخدر استفاده می‌کنند.

او در ادامه افزود: «متاسفانه ۲۰ الی ۳۰ هزار نفر آنان (۴۰۰ تا ۵۰۰ استفاده‌کننده‌ی مداوم مواد مخدر) کسانی اند که از خانه‌های‌شان رانده شده و در کوچه و بازار تجمع کرده‌اند.»

با این حال، سرپرست وزارت صحت عامه گفت که دولت افغانستان سالانه ظرفیت تداوی حدود ۵۰ الی ۵۵ هزار معتاد را دارد؛ یعنی از هر صد معتاد در سال یک معتاد مورد تداوی قرار گرفته می‌شود.

او همچنان گفت که این وزارت در تلاش است تا برنامه‌های تداوی افراد معتاد به مواد مخدر را در مراکز صحی در سطح ولسوالی‌ها و قریه‌جات کشور توسعه دهد. همین طور احمدجواد عثمانی تأکید کرد که وزارت صحت عامه تداوی خانگی معتادان را نیز از این بعد روی‌دست خواهد گرفت.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا