افغانستاناقتصاد

حاصلات پسته در سمنگان، امسال به حدود ۶۹ تن رسیده است.

بیش از ۴۲ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین در ولایت سمنگان، بستر باغ‌های پسته است. حاصلات این پسته‌زارها که شامل درختان طبیعی و غرس شده توسط وزارت زراعت است، امسال به حدود ۶۹ متریک رسیده است.
محمدرحمن ارغندیوال رییس زراعت ولایت سمنگان می‌گوید: «در ولایت سمنگان دو نوع پسته (للمی و آبی) وجود دارد که بعد از بادغیس، سمنگان دومین تولیدکننده پسته در سطح کشور است و حاصلات امسال ما ۶۹ متریک تن می‌باشد.»
وی اضافه کرد: «ما تلاش می‌کنیم که پسته‌زارها را وسعت ببخشیم و باغ‌های پسته‌ی بیش‌تر بسازیم، برنامه‌ی بزرگی را در نظر داریم که تنظیم آب‌ریزه و گسترش ساحات پسته است؛ ما ۱۶۰ هزار نهال پسته تولید می‌کنیم تا ساحات باغ‌های پسته را گسترش دهیم.»

آقای ارغندیوال گفت در گذشته‌ها درختان پسته توسط مردم قطع می‌شد، ولی در حال حاضر از قطع جنگل‌ها و درختان پسته جلوگیری شده و پسته‌زارها نیز در حال گسترش است، ما برای بهبود حاصلات ۱۶ هزار و ۵۰۰ نهال را پیوند کردیم که سبب افزایش تولید پسته می‌شود.
حاجی نورآغا یک‌تن از باغداران در پیگتاش ایبک ولایت سمنگان است که باغ او، به همکاری وزارت زراعت ساخته شده است. او می‌گوید: «شش‌هزار و ۳۰۰ نهال پسته غرس کردیم، قبلاً گندم کشت می‌کردیم، اما حاصل خوب نداشت، وزارت زراعت همراه ما همکار است و نصف کار احداث آن را با ما انجام داده است، در آینده امیدواریم که این باغ حاصل خوب بدهد، چون حالا نو ساخت است.»
باید گفت که وزارت زراعت آبیاری و مالداری بیش از پنج هزار و ۲۰۰ جریب زمین پسته‌زار را در سراسر ولایت سمنگان ایجاد کرده است. هم‌چنان برای گسترش و به خاطر افزایش‌دهی حاصلات سالانه تعداد زیاد درخت پسته را برای باغداران از طریق شوراها توزیع می‌کند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا