افغانستان

وزارت معارف: ۴۳ درصد مردم افغانستان باسواد اند.

وزارت معارف اعلام کرده است که براساس گزارش انستیتوت احصائیه‌ی یونسکو، نرخ عمومی سواد در افغانستان بیش از ۴۳ درصد است.

سردارمحمد رحیمی، معین سوادآموزی وزارت معارف که روز «چهارشنبه، ۱۹ سنبله» در یک نشست خبری مشترک با حسینه صافی، سرپرست وزارت امور زنان در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «در حال حاضر نرخ سواد مردان ۵۵.۴ درصد و نرخ سواد زنان ۳۰ درصد می‌باشد.»

آقای رحیمی افزود که برای محو بی‌سوادی، به‌خصوص نرخ بی‌سوادی زنان تا ده سال دیگر (۲۰۳۰ میلادی) همچنان روی عرضه‌ی خدمات سواد سرمایه‌گذاری شود.

از سویی هم، او گفت که وزارت معارف در چهار سال گذشته (از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۹۹) به‌گونه‌ی مجموعی برای یک‌میلیون و ۳۶۰ هزار و ۸۷۰ نفر سوادآموز در سراسر کشور خدمات سوادآموزی فراهم کرده است. از این میان بیش از ۶۰ درصد مستفیدشوندگان زنان اند.

حسینه صافی نیز در این نشست خبری گفت که این وزارت برای زنان بی‌سواد از طریق شوراها و اتحادیه‌ها در ۳۴ ولایت کشور براساس نصاب معینیت وزارت معارف برنامه‌های سوادآموزی را در همکاری با این وزارت فراهم می‌کند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا