افغانستان

کمیسیون برگزاری مراسم بزرگداشت از «هفته‌ی شهید»؛ هیچ کس حق کاروان‌گردی و حمل سلاح را ندارد.

کمیسیون برگزاری مراسم بزرگداشت از «هفته‌ی شهید» فیصله کرده است که شکل‌دهی کاروان‌ها که باعث برهم زدن نظم جاده‌ها و مسدودشدن جریان ترافیک می‌شود، ممنوع است.

کمیسیون برگزاری مراسم بزرگداشت از «هفته‌ی شهید» چند روز پیش براساس یک فرمان رییس‌جمهور اشرف غنی تشکیل شده است. این کمیسیون ده عضو دارد و ریاست آن را اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی بر عهده دارد.

در اعلامیه‌ی این کمیسیون که امروز «دوشنبه، ۱۷ سنبله» از سوی وزارت داخله منتشر شده، همچنان آمده است که استفاده از وسایط دولتی در کاروان‌ها نیز ممنوع است و استفاده‌کنندگان آن مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

در این اعلامیه آمده است که هیچ کسی حق ندارد تا امنیت روانی مردم را اخلال و امن و نظم عامه را برهم بزند. براساس اعلامیه، بدون نیروهای امنیتی، هیچ فردی حق تردد با یونیفورم نظامی و سلاح را ندارد و نمی‌توانند دست به فیرهای هوایی بزند.

همچنان گفته شده است که گشت‌وگذار با موترهای شیشه‌سیاه، بی‌اسناد، بی‌پلیت و غیرقانونی ممنوع است و در صورت تخلف وسایط‌شان ضبط می‌شود. تغییر رنگ وسایط موترها به به رنگ‌های مختلف نیز ممنوع اعلام شده است.

وزارت داخله گفته است که به نیروهای امنیتی هدایت داده شده است تا دکان‌هایی را که دست به تزئین و تغییر رنگ وسایط می‌زنند، مسدود و با مالکان آن برخورد قانونی کنند.

طبق اعلامیه، به نیروهای امنیتی همچنان دستور داده شده است تا افرادی که از فیصله‌های کمیسیون برگذاری مراسم بزرگداشت از «هفته‌ی شهید» تخطی می‌کنند، را بازداشت کنند.

در اعلامیه تأکید شده است که این فیصله‌ها در هماهنگی با بنیاد احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور صورت گرفته است.

این درحالی است که در سال‌های گذشته هواداران احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور در هجدهم سنبله با کاروان‌گردی در بخش‌های مختلف کابل دست به فیرهای مسلحانه می‌زدند. در مواردی نیز فیرهای مسلحانه‌ی آنها باعث کشته و یا زخمی شدن شماری از شهروندان شده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا