افغانستان

گلبدین حکمتیار: ایجاد حکومت موقت یگانه راه حل است

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در یک نشست خبری امروز «یک‌شنبه، ۴ عقرب» می‌گوید که طالبان حکومت کنونی را نمی‌خواهند و به‌گفتۀ او حکومت موقت، یگانه راه حل است.

حکمتیار که دربارۀ نتایج سفر اخیرش به پاکستان سخن می‌زد، می‌گوید که صلح در افغانستان تأمین خواهد شد و او این کار را انجام خواهد داد.

او افزود که پاکستان به او اطمینان داده‌است که در روند صلح افغانستان، صادقانه کار خواهد کرد.

از سویی‌هم، حکمتیار در واکنش به نا امنی‌ها، می‌گوید که تأمین امنیت مسؤولیت حکومت است و اگر نمی‌تواند، باید این مسؤولیت را به مردم بدهد.

پنج روز پیش، آقای حکمتیار در یک نشست خبری در پاکستان گفت که امریکا در افعانستان شکست خورده و به جز از بیرون شدن دیگر چاره ندارد.

او گفت‌وگوهای صلح در دوحه را نیز انتقاد کرد و گفت که این روند تنها میان تیم ارگ و طالبان است.

او دربارۀ روند صلح گفت: “مذاکرات کنونی دوحه تنها بین یک تیم ارگ و طالبان است و مذاکرات تمامی افعانان نیست؛ زیرا در این مذاکرات شمار زیاد احزاب سیاسی شریک نیستند. ما نیستیم، نیاز است که یک اجماع بیاید و بعد از آن با نظر واحد وارد مذاکره شویم.”

در جریان سفر به پاکستان، آقای حکمتیار با مقام‌های بلندپایه این کشور از جلمه عمران خان، نخست وزیر پاکستان و شاه‌محمود قریشی وزیر خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای حکمتیار گفت که حکومت کابل ادامۀ جنگ را می‌خواهد و طرف‌دار صلح نیست او همچنان تأکید کرد تا زمانی که تمامی خارجی‌ها بیرون نشوند صلح در افعانستان تأمین نمی‌شود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا