شاهد

بوریس جانسون کیست؟

یکی از اجداد بوریس جانسون ترک است. این سیاستمدار بریتانیایی از والدین انگلیسی در نیویارک به دنیا آمده و سال های پراهمیت کودکی اش را به عنوان پسر یک کارمند نهادهای اتحادیه اروپا در بروکسل گذرانده است.

بوریس جانسون که جهان دیده ترین سیاستمدار در بریتانیا به شمار می آید، به عنوان رهبر جدید حزب محافظه کار انتخاب شده است.

او که مشهورترین شخصیت حزب محافظه کار در ارتباط با خروج پرهرج و مرج بریتانیای کبیر از اتحادیه اروپا به شمار می آید، قرار است بر جایگاه ترزا می، به عنوان نخست وزیر بریتانیا تکیه بزند.

در حالی که بوریس جانسون هنگام غسل تعمید نام الکساندر بوریس دو ففل جانسون را دریافت کرده است، مردم بریتانیا او را فقط با نام «بوریس»، موهای زرد و ژولیده و سبک حرف زدنش می شناسند.

سال های طولانی، مفسران در مورد رفتارهای خارج از عرف او به شمول عشق به بایسکل سواری، دریشی پرچین و چروک و وعده خلافی اش می نوشتند.

رای دهندگان حرکات اکروباتیک او را در صحنه سیاست بخشوده اند. تصویری از او که در طول مسابقات المپیک لندن در سال ۲۰۱۲ از طناب آویزان شده بود و ضعف او در برابر زنان زیبا و طناز مشهور است. رسانه های زرد لندن در مورد موارد متعدد روابط خارج از زناشویی این سیاستمدار بریتانیایی به کرات گزارش داده اند.

اما همانگونه که ترزا می در سال روان متوجه شد، دلقک پنداشتن بوریس جانسون و نادیده گرفتن او کار خطرناکی است.

او در لیسه ایتون تحصیل کرده که بسیار خوشنام است و شمار قابل توجهی از نخست وزیران بریتانیا در این جا آموزش دیده اند. جانسون پس از اتمام لیسه برای تحصیل به دانشگاه آکسفورد رفت و آن جا زبان های فرانسوی و ایتالیایی را آموخت.

به گفته خواهرش ریچل، بوریس و سه خواهر و برادرش به خاطر مشکلات روانی مادر توسط یک پرستار کودک تربیت شدند که بسیار سختگیر بود. در آن زمان استنلی، پدر بوریس توانست در کمیسیون اتحادیه اروپا به عنوان کارمند وظیفه ای برای خودش پیدا کند.

او چند سال پس از کار برای روزنامه «تایمز» به عنوان خبرنگار روزنامه «دیلی تلگراف» در بروکسل به کار مشغول شد. در حالی که بیشتر همکارانش طرفدار اروپا بودند، بوریس از این فرصت برای کسب شهرت استفاده کرد و قلمش را در مخالفت با اتحادیه اروپا تیز کرد.

مارتین فلچر که قبلا برای روزنامه «تایمز» کار می کرد، در سال ۲۰۱۷ نوشت که ماموریت جانسون در آن زمان دامن زدن به احساسات منفی در برابر اتحادیه اروپا و «طرح ادعاهای دروغین علیه اتحادیه اروپا در هر فرصتی بود». او به این ترتیب توانسته به عنوان خبرنگار شهرت کسب کند و در نهایت توانست «تاریخ معاصر بریتانیا را تغییر دهد».

در سال ۲۰۰۸ که بوریس جانسون نتوانست مقامی در کابینه کامرون، نخست وزیر وقت داشته باشد و فرصت های او برای کار به عنوان خبرنگار هم در حال کاهش بود، تصمیم گرفت که به عنوان شهردار لندن کاندیدا شود.

او توانست لندن را از چنگ حزب کارگر بریتانیا در بیاورد و در طول دوره کاری او به عنوان شهردار، بازی های المپیک سال ۲۰۱۲ با موفقیت سپری شد. به این ترتیب جانسون توانست موقعیتش را در حزب محافظه کار تثبیت کند و بعد چشم به مسند نخست وزیری کشور بدوزد.

جانسون و نقش او در برگزیت

جانسون تصمیم گرفت که از اعتبار قابل توجه و شهرتش برای پیشبرد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) استفاده کند. او در یک بس سرخ رنگ به سراسر کشور سفر کرد تا مردم را به ترک اتحادیه اروپا متقاعد کند.

در پی پیروزی طرفداران برگزیت در نظرخواهی سال ۲۰۱۶ کامرون از مقام نخست وزیری استعفا داد. جانسون از هر فرصتی برای فشار بر ترزا می که به عنوان جانشین کامرون انتخاب شده بود، استفاده کرد

جان مک ترنان، استراتژیست سیاسی حزب کار با تونی بلیر، نخست وزیر اسبق بریتانیا در مورد بوریس جانسون هم نظر است. او جانسون را «انتخاب صحیح حزب محافظه کار خوانده است». به گفته مک ترنان «آن ها  به نامزدی نیاز دارند که حزب شان را متحد کند … بسیاری از نمایندگان این حزب فکر می کنند، پس از ریزش آرای حزب محافظه کار در انتخابات اروپا، بوریس جانسون تنها سیاستمداری است که می تواند آینده سیاسی آن ها و چوکی های شان را نجات دهد».

پائولا توتارو، لندن/م. ا.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا