افغانستان

طرف های مذاکرات صلح در دوحه روی کلیات کارشیوه مذاکرات به توافق رسیدند.

منابع رسمی از دوحه خبر می‌دهند که هیأت‌ مذاکره‌کننده دولت و طالبان روی کلیات کارشیوه پیش‌برد مذاکرات اصلی به توافق رسیده‌اند.

منابع در دوحه گفته‌اند که توافق روی کلیات کارشیوه مذاکرات حاصل شده است، اما اختلاف روی برخی از نکات جزئی هنوز موجود است.

این منابع امیدوار هستند که در جریان هفته جدید، ضمن غلبه بر موارد اختلافی، مذاکرات اصلی را شروع کنند.

به نقل از این منابع، توافق روی کلیات کارشیوه مذاکرات در گفت‌وگوها بین روسای هیأت دو طرف و با تسهیل دولت میزبان حاصل شده است.

با این حال، جزئیات این توافق هنوز همه‌گانی نشده است و دو طرف به صورت رسمی آن را اعلام نکرده‌اند.

مذاکرات بین‌الافغانی در بیست‌ودوم سنبله امسال با میزبانی قطر آغاز شد، اما دو طرف نتوانستند کارشیوه مذاکرات را تهیه و مطابق آن ادامه روند صلح را پی‌گیری کنند.

عامل بن‌بست این مذاکرات، اختلاف نظر بین دو طرف روی توافق‌نامه دوحه بود که طالبان اصرار داشتند، مذاکرات بین‌الافغانی باید براساس چهارچوب تعیین‌شده این توافق‌نامه به پیش برده شود.

جانب دولت اما خود را متعهد به اجرای این توافق‌نامه نمی‌دانست و استدلال می‌کرد که طرف توافق‌نامه امریکا – طالبان نیست و لذا الزامی برای اجرای آن نیز ندارد.

هنوز مشخص نشده است که این مورد اختلافی چگونه بین دو طرف حل شده است و مذاکرات با چه چهارچوب تازه‌ای دنبال خواهد شد .

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا