افغانستانخبر برتر

اتحادیه اروپا به طالبان: گام‌های موثری برای ایجاد یک دولت فراگیر بردارید.

اتحادیه اروپا می‌گوید که در روزهای اخیر این هفته با نماینده‌گان طالبان در قطر دیدار و گفت‌وگو کرده است.

این اتحادیه بار دیگر به طالبان تأکید کرده است که حقوق زنان را مراعات کنند و برای ایجاد یک دولت همه‌شمول و فراگیر گام‌های موثری بردارند.

اتحادیه اروپا روز یک‌شنبه، هشتم قوس، با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این گفت‌وگوها دو روزه بوده است.

این اتحادیه تأکید کرده است که هدف از این‌ گفت‌وگوها به رسمیت شناختن طالبان نبوده، بلکه بخشی از تعامل عملیاتی اتحادیه اروپا به نفع این اتحادیه و مردم افغانستان بوده است.

در خبرنامه‌ اتحاد اروپا آمده است که در گفت‌وگو با هیأت طالبان، بر اهمیت دموکراسی تاکید شده و این اتحادیه خواستار اجرای هرگونه اصلاح قانون اساسی از طریق یک فرایند شفاف و مشارکتی شده است.

اتحادیه اروپا از طالبان خواسته است که گام‌های سریع، معنادار و ملموسی برای ایجاد یک دولت فراگیر که نشان‌دهنده غنای جامعه افغانستان از نظر وابسته‌گی‌های قومی، سیاسی و مذهبی و با حضور زنان و مردان در پست‌های ارشد باشد، بردارند.

در بخشی دیگر از این گفت‌وگوها بر حفظ حقوق زنان و احترام به آزادی‌های اساسی و آموزش دختران تأکید شده است.

هیأت طالبان تعهد کرده‌ است که حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان، حقوق اقلیت‌ها و آزادی‌بیان و رسانه‌‌ها را براساس اصول اسلامی مراعات می‌کند.

افزون بر این طالبان تأکید کرده‌اند که زمینه دسترسی برابر به آموزش را برای دختران و پسران مهیا می‌کنند.

با این حال در این دور گفت‌گوها اتحادیه اروپا نگرانی‌شان از فعالیت‌ گروه‌های تروریستی در کشور را اعلام کرده‌اند.

طالبان اما در واکنش به این نگرانی‌ها وعده‌ داده‌اند که هیچ گروهی از خاک افغانستان به‌عنوان پایگاه برای تهدید سایر کشورها استفاده نمی‌تواند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا خاطرنشان کرده است که هیأت طالبان در این دور گفت‌وگوها تعهد خود را برای حاکمیت قانون و حکومت‌داری خوب اعلام کرده‌ است. ‌

هم‌چنان این اتحادیه گفته است که دو طرف تعهد‌شان را نسبت به تمامیت ارضی یک افغانستان مستقل و در صلح با خود و با همسایه‌گان و در تعامل با جامعه جهانی بر اساس حاکمیت ملی و احترام متقابل و به رسمیت شناختن تمامی مسوولیت‌های ملی و بین‌المللی ابراز کرده‌اند.

از سویی‌ هم طالبان تأکید کرده‌اند که زمینه عبور و مرور امن اتباع خارجی و شهروندان افغان که خواهان ترک افغانستان هستند را فراهم می‌کنند.

به همین منظور، دو طرف بر اهمیت اساسی باز نگه‌ داشتن میدان‌های هوایی افغانستان تأکید کرده‌اند.

بخشی دیگر از این گفت‌وگوها بر کمک‌های بشردوستانه متمرکز بوده است.

اتحادیه اروپا گفته است که در نظر دارد به ارایه کمک‌های بشردوستانه به زنان، مردان و کودکان نیازمند افغان، بر اساس اصول بشردوستانه ادامه دهد تا دسترسی افراد نیازمند را تضمین کند.

افزون بر این، اتحایه اروپا آماده‌گی خود را برای بررسی ارایه کمک‌های مالی قابل توجه به نفع مستقیم مردم افغانستان اعلام کرده است.

گفتنی است که هیأت طالبان به سرپرستی مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه حکومت سرپرست طالبان، هفته گذشته برای گفت‌وگو با مقام‌های امریکایی به دوحه رفته بود.

این‌ گفت‌وگوها دو روزه بود و اجندای بحث آن آزادسازی دارایی‌های افغانستان، حقوق بشر، مبارزه با تروریسم و عبور امن شهروندان خارجی از افغانستان گفته شده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا