افغانستانخبر برتر

امریکا و ۲۰ کشور دیگر خواستار تحقیق سریع کشتار نظامیان حکومت پیشین افغانستان شدند.

ایالات متحده‌ی امریکا و متحدانش در بیانیه‌ای، قتل و ناپدیدشدن نظامیان حکومت پیشین توسط طالبان را محکوم کرده و خواستار تحقیقات سریع در این زمینه شده‌اند.

وزارت خارجه‌ی امریکا در اعلامیه‌ای گفته است که این بیانیه پس از نشستی به رهبری ایالات متحده و با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا، استرالیا، بریتانیا، جاپان، بلجیم، بلغارستان، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، نیوزلند، مقدونیه شمالی و… منتشر شده است.

این نشست روز گذشته «شنبه، ۱۳ قوس» در محکومیت طالبان به‌دلیل قتل‌های هدفمند نیروهای حکومت پیشین برگزار شده و در بیانیه‌ی پایانی آن آمده است: «ما عمیقا نگران گزارش‌های مربوط به قتل و ناپدیدشدن اجباری اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان هستیم که توسط دیدبان حقوق بشر و دیگران مستند شده است.»

در بیانیه آمده است که اقدامات طالبان در گزارش دیدبان حقوق بشر ادعا شده، نقض جدی حقوق بشر است و با عفو عمومی که از سوی این گروه اعلام شده بود، در تناقض قرار دارد.

طبق اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، از طالبان خواسته شده است که عفو را برای اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان و مقام‌های دولتی سابق به‌طور موثر اجرا کنند تا اطمینان حاصل شود که این عفو در سراسر کشور اجرا می‌شود.

امریکا و کشورهای اروپایی تأکید کرده‌اند که موارد گزارش‌شده باید به سرعت و به شیوه‌ای شفاف بررسی شود و مسئولان نیز پاسخگو باشند. طبق اعلامیه، نتایج تحقیقات باید به‌عنوان یک عامل بازدارنده‌ی فوری برای کشتار و ناپدیدشدن بیشتر، با وضاحت منتشر شود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا