افغانستانخبر برتر

دیده‌بان حقوق بشر: دستورالعمل جدید طالبان حرکتی به سمت زندانی کردن زنان است.

دیده‌بان حقوق بشر از دستورالعمل طالبان که برای زنان محدودیت وضع می‌کند، انتقاد کرده است.

این نهاد توصیه‌نامه طالبان که در آن زنان از مسافرت بدون محرم شرعی منع شده است، حرکتی به سمت زندانی کردن زنان خوانده است.

هدر بار، دستیار مدیر حقوق زنان دیده‌بان حقوق بشر گفته است که این دستورالعمل فرصت‌هایی را از زنان می‌گیرد که براساس آن می‌توانند آزادانه حرکت، مسافرت، تجارت و یا در صورت مواجهه باخشونت فرار کنند.

یک توصیه‌ از نشانی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به نشر رسیده است که در آن از راننده‌گان خواسته شده است که «زنان بی‌حجاب» و  نیز زنان بدون محارم را در مسیری بیش از ۴۵ مایل معادل ۷۲ کیلومتر سوار نکنند.

در دستورالعملی که از سوی طالبان به راننده‌گان صادر شده است، پخش موسیقی در موتر ممنوع و از راننده‌گان خواسته شده است که در وقت نماز در جای مناسب توقف کنند.

طالبان پیش از این نیز از رسانه‌ها خواسته بودند که از نشر سریال‌هایی که در آن زنان نقش بازی کرده‌اند، خودداری کنند.

این دستورالعمل واکنش‌های گسترده را در قبال داشته است. بسیاری‌ها اقدام طالبان را تلاشی برای محدودیت زنان تفسیر کرده‌اند.

طالبان از زمان گرفتن قدرت در افغانستان تاکنون به جز کارمندان صحی و چند بخش محدود، به دیگر زنان کارمند دولت اجازه نداده‌اند که به کار برگردند. مقام‌های طالبان گفته‌اند که در تلاش ایجاد کارشیوه‌ای است که بتواند زمینه حضور مصون زنان را تضمین کند.

هم‌چنان طالبان در اکثر ولایت‌ها به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه بازگشت به مکاتب را نداده‌اند. مقام‌های طالبان گفته‌اند که در این راستا نیز تلاش می‌کنند تا همه دختران به مکاتب برگردند.

ملا هبت‌الله، رهبر طالبان، چندی پیش فرمانی را درباره حقوق زنان صادر کرد که به صورت محتاطانه استقبال شد. با آن هم، توصیه تازه طالبان به نگرانی تازه دامن زده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا