افغانستانخبر برتر

پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان یافته و فساد اداری نام اشرف غنی را در فهرست نهایی فاسدترین فرد سال درج کرد.

پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان یافته و فساد اداری (OCCRP) اعلام کرد که نام محمداشرف غنی، رییس جمهور فراری افغانستان وارد فهرست نهایی فاسدترین فرد سال شده است.

در گزارش این نهاد آمده است که غنی قطعاً مستحق این جایزه است، زیرا هم در فساد و هم در بی‌کفایتی فاحش سهیم بود.

در این گزارش تأکید شده است که وی مردم خود را ترک کرده است و آنان را در بدبختی و مرگ گذاشته است.

این نهاد برای جایزه سالانه فاسدترین شخصیت سال، علاوه بر اشرف غنی، بشار  اسد، رییس جمهور سوریه، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، سباستین کورز، صدراعظم اتریش و لوکاشنکو رییس جمهور بلاروس را نیز نامزد کرده است.

سرانجام الکساندرجی لوکاشنکو، رییس جمهور بلاروس از سوی این نهاد به عنوان شخصیت سال ۲۰۲۱ انتخاب شده است.

گفتنی است که گروهی متشکل از شش روزنامه‌نگار و محقق در مورد فساد این افراد مطالعه کرده‌اند.

در گزارش گفته شده است که این اولین بار در یک دهه از اهدای این جوایز جهانی است که تصمیم به اتفاق آرا صورت می‌گیرد .

دروسالیوان، یکی از بنیانگذاران OCCRP که به عنوان قاضی در این نهاد کار می‌کند، می‌گوید: «این سال پرچمی برای فساد بود، اما لوکاشنکو از میان جمعیت متمایز بود.»

این نهاد گفته است که بشار اسد سوریه را وارد یک جنگ داخلی ویرانگر کرد و با  چسبیدن به قدرت، صدها میلیون دالر را دزدیده است.

در گزارش گفته شده که رجب طیب اردوغان بر دولت فاسد نظارت داشته است‌ که با استفاده از بانک‌های دولتی، وجوه چین را برای نفت ایران پول‌شویی کرده است.

کورتز یکی از رهبران حزب سیاسی FPO اتریش بود که اعضای آن در یک ویدیوی مخفی که در ازای پوشش خبری مثبت به شخصی که خود را از بسته‌گان یک تاجر روسی نشان می‌داد، قول قراردادهای دولتی را داده بود.

پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان یافته و فساد اداری (OCCRP)، در سال ۲۰۰۶ تأسیس شده است.

این نهاد کنسرسیومی از مراکز تحقیقاتی، رسانه‌ها و روزنامه نگارانی است که در شرق اروپا، قفقاز، آسیای مرکزی و آمریکای مرکزی فعالیت می‌کنند.

این نهاد یک سازمان گزارش تحقیقی است که در جرایم سازمان یافته و فساد اداری تخصص دارد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا