افغانستانخبر برتر

طالبان: افراد دارای اسناد قانونی می‌توانند از افغانستان سفر کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گو و معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست طالبان درباره‌ی اظهارات خود در مورد ممنوعیت سفر شهروندان از کشور توضیحات ارایه کرد.

او امروز (سه‌شنبه، ۱۰ حوت) در تویتی نوشته است که طالبان سفر افراد بدون مدرک را که غیراصولی و قاچاقی از کشور خارج می‌شوند و در معرض خطر قرار می‌گیرند، ممنوع کرده‌اند.

مجاهد گفته است که آن عده از شهروندان کشور که داری اسناد قانونی سفر یا دعوت‌نامه باشند، می‌توانند با «خیال راحت» از کشور سفر و دوباره بیایند.

او پیشتر در یک نشست خبری گفته بود کسانی که اگر «عذری» نداشته باشند اجازه‌ی سفر به خارج از افغانستان را ندارند. طبق این تصمیم، همکاران نظامیان خارجی نمی‌توانند از افغانستان خارج شوند.

مجاهد همچنین گفته است که محرم برای زنانی که قصد سفر از افغانستان را دارند، ضروری است.

او تأکید کرده است که محرم برای زنان ضروری است و حکومت طالبان تلاش می‌کند، برای کسانی که به بورسیه‌ی تحصیلی به خارج از کشور می‌روند، راه‌های «محرم و مشروع» پیدا کند.

این اظهارات سخن‌گوی طالبان، واکنش‌ برخی از کشورها را در پی داشته است.

وزارت خارجه‌ی امریکا از طالبان خواسته است که به تعهدشان مبنی بر عبور آزاد افراد عمل کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ند پرایس، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی ایالات متحده اواخر روز دوشنبه (۹ حوت) گفته است که امریکا درباره‌ی این موضوع با طالبان در ارتباط است.

او گفته است: «ما اظهارات طالبان را دیده‌ایم که در مطبوعات گزارش شده و نگرانی‌های خود را با طالبان مطرح کرده‌ایم.»

سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی امریکا گفته است که توانایی ایالات متحده برای تسهیل تخلیه‌ی «متحدان افغان» خود به این بستگی دارد که طالبان به تعهد خود مبنی بر عبور آزاد عمل کنند.

هوگو شورتر، کاردار سفارت بریتانیا هم از دستورالعمل طالبان برای جلوگیری از سفر شهروندان افغانستان به خارج از این کشور و ممانعت زنان از رفتن به بورسیه‌های تحصیلی بدون محرم انتقاد کرده و آن‌را محدودیت‌های غیرقابل قبول دانسته است.

او دوشنبه‌شنب در رشته‌تویتی نوشته است: «من از طالبان می‌خواهم که اظهارات خود را فوراً روشن کنند. جهان همچنان ناظر رفتار طالبان است. چنین اقداماتی هم تعهدات در قبال جامعه جهانی و هم اعتماد مردم افغانستان را تضعیف می‌کند.»

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا