افغانستانخبر برتر

خلیلی: ادامه‌ی رفتار خشونت‌آمیز طالبان با غیرنظامیان، وضعیت را بیشتر وخیم می‌کند.

محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان گزارش‌ها در مورد بازداشت، شکنجه و قتل غیرنظامیان توسط طالبان در ولسوالی‌های دره و آبشار ولایت پنجشیر، اندراب ولایت بغلان و ورسج ولایت تخار را محکوم کرده است.

خلیلی در پیامی که در صفحه‌ی فیسبوک خود منتشر کرده، گفته است که ادامه‌ی این رفتار از سوی طالبان، موجب بدنامی و انزوای بیشتر اداره‌ی این گروه می‌شود و اوضاع را در کشور بیشتر وخیم می‌کند.

به‌گفته‌ی او، سیاست جنگ و ارعاب، یک سیاست ناکام است که جز عمیق‌کردن بحران و سوق دادن افغانستان به جنگ‌های خانمان‌سوز قومی و فرقه‌ای، نتیجه‌ای دیگری به همراه ندارد.

خلیلی تأکید کرده است: «تنها راه‌حل، گفت‌وگوهای جامع در مورد ایجاد یک نظام اسلامی و مردم‌سالار است که از یکسو پاسخگوی نیازهای کشور باشد و از سوی دیگر همه شهروندان خود را در آن شریک و سهیم بدانند.»

او استدلال کرده است که افغانستان منحیث خانه‌ی مشترک تمام مردم این کشور، نیازمند تعامل و مشارکت همگانی در همه عرصه‌ها است.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان از طالبان خواسته است تا هرچه زودتر به گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی تن داده و از طریق یک مکانیزم مشارکتی، راه افغانستان را به سمت آشتی ملی و صلح پایدار هموار کنند.

خلیلی در اخیر هشدار داده است که اگر طالبان به این خواست تمکین نکنند، «ملت افغانستان در برابر تک‌روی‌ها و بیدادگری‌ها ساکت نخواهند نشست و مسئولیت عواقب آن به عهده‌ی طالبان خواهد بود».

این درحالی است که در روزهای اخیر درگیری میان نیروهای «جبهه مقاومت» و طالبان در بخش‌های مختلف ولایت پنجشیر شدت گرفته است. طبق آخرین ادعای «جبهه مقاومت»، روز گذشته ۱۸ طالب در دو حمله‌ی نیروهای این جبهه در پنجشیر کشته شده‌اند.

طالبان ادعا دارند که ده‌ها عضو «جبهه مقاومت» به این گروه تسلیم شده‌اند. «جبهه مقاومت» اما گفته است که طالبان غیرنظامیان را زیر نام «اعضای جبهه مقاومت» اسیر گرفته و شماری را کشته‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا