افغانستانخبر برتر

سیگار: توافق آمریکا با طالبان بزرگترین عامل سقوط افغانستان بود.

دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی گفته است بزرگترین عاملی که منجر به فروپاشی ارتش افغانستان در ماه آگوست سال گذشته شد، تصمیم آمریکا برای خروج نیروها و پیمانکاران خود از این کشور بنا به “توافق دوحه”بود، توافقنامه‌ای که توسط دولت دونالد ترامپ با طالبان امضا و توسط دولت جو بایدن اجرا شد.

توافق موسوم به دوحه که در فبروری ۲۰۲۰ امضا شد، تاریخ مشخصی را برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تعیین کرد.

گزارش جدید سیگار می‌افزاید که پس از امضای این قرارداد، حمایت نظامی آمریکا از نیروهای افغان کاهش یافت که شامل کاهش بی‌پیشینه حملات هوایی در سال ۲۰۲۰ بود.

قبلا نیز مقام‌های ارشد دفاعی آمریکا گفته بودند که ریشه‌های سقوط افغانستان به دست طالبان به توافقی که دولت سابق آمریکا با طالبان امضا کرد برمی‌گردد. از جمله ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده سنتکام (فرماندهی مرکزی ایالات متحده) گفت که آن توافق “تاثیری واقعا زیانبار” بر دولت و ارتش افغانستان داشت.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا