افغانستاناقتصاد

قیمت هر تُن زغال‌ سنگ صادراتی افغانستان از ۹۰ دالر به ۲۰۰ دالر افزایش یافت.

وزارت مالیه‌ی حکومت سرپرست طالبان می‌گوید که براساس فیصله‌ رهبری این وزارت، قیمت صادرات هر تن زغال سنگ در گمرکات کشور از ۹۰ دالر به ۲۰۰ دالر افزایش یافته است.

در اعلامیه این وزارت که امروز (سه‌شنبه، ۷ سرطان) منتشر شده، آمده است که به‌ دلیل افزایش قیمت زغال‌ سنگ در بازارهای جهانی و براساس قانون گمرکات افغانستان و طرزالعمل قیمت‌گذاری، قیمت زغال کشور نیز پس از امروز در گمرکات افزایش می‌یابد.

وزارت مالیه طالبان گفته است که اکنون از صادرات زغال سنگ ۳۰ درصد محصول گمرکی اخذ می‌شود.

طالبان درحالی این تصمیم را گرفته است که پاکستان به‌ دنبال افزایش واردات زغال سنگ از افغانستان است.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان نیز گفته است که در واردات زغال‌ سنگ از افغانستان به‌جای دالر از روپیه استفاده شود و این اقدام به پاکستان کمک می‌کند تا ارز گران‌بها را ذخیره کند.

اکسپرس ‌تریبون نوشته است که نخست‌وزیر پاکستان روز گذشته در نشستی در مورد بهبود سیستم حمل‌ونقل زغال سنگ وارداتی از افغانستان صحبت کرده و درباره‌ی قیمت زغال سنگ در بازارهای بین‌المللی ابراز نگرانی کرده است.

نخست‌وزیر شریف به اشتراک‌کنندگان این نشست گفته است: «زغال سنگ وارداتی از افغانستان به روپیه نه تنها برق ارزان تولید می‌کند، بلکه به صرفه‌جویی در ارز گران‌بهای کشور کمک می‌کند».

اکسپرس تریبون آورده است که به نخست‌وزیر پاکستان اطلاع داده شده که واردات زغال سنگ از افغانستان که در ابتدا فقط برای نیروگاه‌های برق سهیوال و هاب مورد نیاز بود، سالانه بیش از ۲.۲ میلیارد دالر در واردات صرفه‌جویی می‌کند.

نخست‌وزیر پاکستان به همه دستگاه‌های ذی‌ربط این کشور دستور داده است تا برای این منظور سامانه‌ای کارآمد برای تولید برق ارزان در کشور و آسودگی خاطر مصرف‌کنندگان و صنایع داخلی ایجاد کنند.

شهباز شریف هم‌چنین به وزارت راه‌آهن پاکستان دستور داده است تا تمام اقدامات لازم را برای اطمینان از تحویل سریع زغال سنگ وارداتی از افغانستان به نیروگاه‌ها انجام دهد.

نخست‌وزیر پاکستان دستور داده است تا کمیته‌ای برای تسریع در روند واردات زغال سنگ تشکیل شود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا